• Boris dagliga blogg

Torsdagen den 19:e juni 2025

NAMNSDAG:          Germund och Görel.

TEMADAG:          Internationella flanerardagen.   Frisörens dag.




RUBRIK.
Golf på mitt handikapp, Gratäng med lax och Vad händer med en fotbollspublik???

FOTBOLLSHISTORIA FRÅN 19/6:
1938: VM-final mellan Italien och Ungern.     1994: Mimosas världsrekord på 108 matcher i rad utan förlust tar slut.

FOTBOLLSPROFILER FÖDDA 19/6:
Ragnar SIGURÐSSON,   Brian McBRIDE.

FAKTA OCH TANKAR OM ONSDAG: 18 JUNI 2025.

Det blev inget bakslag av förkylningen för att jag spelade golf i förrgår. Det innebar att jag kunde klippa gräs och ytterligare några bitar av en murgröna som växer längs, på och igenom ett staket vi har på tomten. Jag håll på att tukta den eländiga växten tills trädgårdstunnan var nästan full. Det blev även den sedvanliga middagslagningen. Det blir däremot aldrig den sedvanliga middagen. Igår blev det vegetariskt. Det fungerar bra även för mig då jag gillar halloumirätter. ”Hallouminoff med ris” kallades det enligt receptet och igår följde jag detta utan att göra tillägg eller avdrag.

I övrigt var gårdagen korsordsdag från Kvällsstunden som km i brevlådan. Ibland är tidningen fylld av intressanta artiklar och ibland av mindre intressanta. Veckans tidning var lite si och så där. Därför blev det bara löst korsord. Dessa hann jag att få klara innan jag sände in svaren och kunde starta med gårdagens fotbollsmatch. Det blev bara en av alla matcher som spelades. Det var matchen mellan Manchester City och Wydad AC. Jag hade ingen aning om vad detta var för klubb och jag vet inte om Cityspelarna hade det heller. Det var nämligen första gången som Manchester City mött ett lag från Casablanca, Marocko. 1-0 efter en och en halv minut och jag undrade om det skulle bli en ”Bayern München”, Alltså 10-0. Det blev det inte. Wydad hade chanser att kvittera, men de missades och i stället kom 2-0 i slutet av första halvlek, men sedan blev det inte fler mål.

Hur det är går i klubblags-VM eller U-21 EM så är det ändå engelsk ligafotbolls som intresserar mig mest. Då jag har Watford som favoritlag och de ligger i andra divisionen så får jag vänta till den 26:e juni innan spelprogrammet släpps. Premier League kungjordes igår och första omgången spelas under fyra dagar enligt följande:

Fredag 15 augusti
21:00 Liverpool - AFC Bournemouth
 
Lördag 16 augusti
13:30 Aston Villa - Newcastle United
16:00 Brighton & Hove Albion - Fulham
Nottingham Forest - Brentford
Sunderland - West Ham United
Tottenham Hotspur - Burnley
18:30 Wolverhampton Wanderers - Manchester City
 
Söndag 17 augusti
15:00 Chelsea - Crystal Palace
17:30 Manchester United - Arsenal
 
Månday 18 augusti
21:00 Leeds United - Everton

IDAG! TORSDAG: 19 JUNI 2025.

NAMNSDAG:
 

Germund och Görel.

Namnsdagar för den 19:e juni i kronologisk ordning:
 

Före 1901 – Gervasius (till minne av en kristen martyr i Milano på 100-talet) och Protasius, samt Jöns (utgått)
1901–1985 – Germund
1986–1992 – Germund, Jerry och Jill (utgått)
1993–2000 – Germund och Jerry (utgått)
Från 2001 – Germund och Görel

TEMADAG:
 

Internationella flanerardagen.

W.T. Rabe instiftade World Sauntering Day 1979, att firas 19 juni. Internationella flanerardagen. Den dagen uppmanas alla att sakta ner, så att sinnet följer med på promenaden.


Frisörens dag.

Sveriges branschtidning Hair Magazine lanserade Frisörens dag 2018, med lyckat resultat, enligt tidningen själv. Man uppmanar både frisörer och kunder att fika tillsammans och gå på afterwork många frisörer tillsammans.

FOTBOLLSHISTORIA FRÅN 19 JUNI.

1938 Italien – Ungern i final.
 

Många ansåg att de italienska spelarna hade fått dödshot mot sig från Benito Mussolini om de inte försvarade sitt världsmästerskap. Hur det var med detta lär ingen få reda på då Italien vann finalen över Ungern med 4-2 och blev det första landslaget som försvarade sitt världsmästerskap. Det har hänt en gång till då Brasilien blev världsmästare både 1958 och 1962. VM gick 1938 i Frankrike och finalen spelades givetvis i Paris. Men inte på Parc des Princes utan på Stade Olympique Yves-du-Manoir inför 60 000 åskådare.
 

Klicka HÄR för att se målen

1994 sattes punkt för ett världsrekord.
 

Klubben ASEC Mimosas från Elfenbenskusten förlorade idag 1994 till SO Armée med 2-1. Det var Mimosas första förlust på fem år. Denna rad med matcher i ligan som obesegrade stannade på 108. Det är fortfarande världsrekord för matcher i rad utan förlust.

FOTBOLLSPROFILER SOM FÖDDES 19 JUNI.

Ragnar SIGURÐSSON blir 39 år.
 

Ragnar SIGURÐSSON är född 1986 i Reykjavik, Island
Försvarare
23 U- och 97 A-landskamper för Island (2001-20).

Klubbar som spelare:
Fylkir (2002–06),
IFK Göteborg (2007–11),
FC Köpenhamn (2011–13),
Krasnodar (2014–16),
Fulham (2016–18),
Rubin Kazan (2017 lån),
Rostov (2018–20),
FC Köpenhamn igen (2020),
Rukh Lviv (2021),
Fylkir (2021).

Lag som tränare:
Fram Reykjavik (2023),
AGF U17 (2025-).

Säsongen 2007 vann Sigurðsson SM-guld med IFK Göteborg och blev utnämnd till allsvenskans bästa mittback.

Brian McBRIDE blir 53 år.
 

Brian Robert McBRIDE är född 1972 i Arlington Heights, Illinois, USA.
Anfallare
5 OS- och 95 A-landskamper för USA (1993-2008).

Klubbar som spelare:
St. Louis Billikens (1990-93),
Milwaukee Rampage (1994),
VfL Wolfsburg (1994-95),
Columbus Crew (1996-2004),
Preston North End (2000 lån),
Everton (2002 lån),
Fulham (2004-08),
Chicago Fire (2008-10),
Wembley (2012).

Han deltog i tre VM, 1998, 2002 och 2006.

DAGENS MATCHTRÖJA 19 JUNI 2025.

DAGENS RHIANN.

DAGENS ORD.

HA EN BRA MIDSOMMARAFTONSAFTON!

Kommentera gärna:

Senaste inläggen

Senaste kommentarer

Bloggarkiv

Länkar

Etikettmoln