Boris dagliga Blogg
FAKTA OCH TANKAR OM ONSDAG: 23 JULI 2025.
Ny sänkning, schnitzel, minidörrhål, Happy Gilmor och mästarna möts i finalen.
Lite strilande regn stoppade in min golvän Jocke från att spela. Alltså var det lite fuktigt de tre första hålen, men sedan blev det en perfekt golfdag. Detta gällde i viss mån även spelet. Då jag gått de arton hålen så hade jag ett slag bättre än mitt par. 37 poäng innebar ytterligare en sänkning. Igår var den på 0,2 och det nya handikappet blev 16,7.
På hemvägen blev det stopp på vårt gamla ICA Maxi för lite beställningar, dels av yngsta dottern, dels av mig själv så att jag skulle kunna fixa de tre närmaste dagarnas middag. Igår blev det skinkschnitzel. Dessa hade jag i frysen, men två i familjen skulle ha vegoschnitzel. Dessutom behövde de vegetarisk korv stroganoff som ska bli middag till idag. Här fanns det också färdiglagad mat i frysen på riktig falukorv.
Under tiden jag varit borta hade vår elektriker varit på plats på Päronvägen och monterat in den nya tvättmaskinen. Detta jobb hade han inte haft några problem med. Däremot hade det varit stora problem att få in maskinen på plats. Det hus vi bor i är väldigt märkligt. Det är stort och bra på alla vis utom ett. Dörrhålen. Det är märkligt att man byggt ett hus med så trånga dörrhål. Vår gamla soffa från Ärtgränd gick inte in genom någon av våra ytterdörrar och nu visade det sig att elektrikern varig tvungen att skruva och lyfta bort innerdörrar för att kunna pressa den uppackade tvättmaskinen genom de olika dörrhålen. Men han hade lyckats.
Jag lyckades också med en sak som inte fungerat på något år. Alla våra betalkanaler har vi haft inom familjen och då har vårt hushåll och dotterns haft dessa kanaler. Sedan något år så har Netflix och Viasat bestämt att endast ett hushåll får använda sig av prenumerationen. På så sätt har jag inte haft tillgång till Netflix. Detta hade jag igår, men det beror på att yngsta dottern tagit med sig Netflix till Päronvägen 1, då hon ska vara här på sin semester. På så sätt lyckades jag kunna få in Netflix. På fredag dyker filmen ”Happy Gilmor 2” upp. Denna tänkte jag se, men då kunde det vara kul att friska upp minnet med att se ettan innan. Ettan kom 1996 och 29 år senare dyker tvåan upp. Alltså såg jag ettan igår. Betyg 7,0 på IMDb och det kan jag hålla med om. Trots all sin töntighet så är det en ganska trevlig och sympatisk film.
Kvällen avslutades med semifinal två i dam-EM. Det skulle avgöras vem som ska möta England i finalen. Jag kom in i sändningen en liten stund in i andra halvlek. Då hade det inte blivit några mål. Det blev det inte under andra halvlek heller. I mina tankar så hade jag Spanien som klara favoriter. De var suveräna i gruppspelet, men har inte visat riktigt samma takter i kvart- och semifinalerna. Men i 113:e minuten så kom målet som gjorde att jag alltså hade rätt i att Spanien kunde slå ut Tyskland. Världsmästarna mot Europamästarna i final alltså. Annars måste jag säga att jag blir besviken på damfotbollen då de har tagit efter herrarna med att låtsas vara skadade och sätter sig ner för att sabotera spelet. En annan sak jag undrade över var om det nya regeln med att målvakten bara får hålla bollen i åtta sekunder gäller i dam-EM. Det kan den inte göra. Tysklands målvakt höll bollen i upp till 20 sekunder många gånger så länge det stod 0-0. För om regeln gäller så är det sorgligt att det redan blivit precis som sex-sekunders-regeln. Nämligen att både målvakter och framför allt domare fullständigt skiter i regeln.
IDAG! TORSDAG: 24 JULI 2025.
NAMNSDAG!
Kristina och Kerstin.
Namnsdagar för den 23:e juli i kronologisk ordning:
Före 1901 – Kristina eller Christina (till minne av en romersk martyr från 300-talet).
1901–1985 – Kristina
1986–1992 – Kristina, Kerstin och Kristin (utgått)
1993–2000 – Kristina och Stina (utgått)
Från 2001 – Kristina och Kerstin
TEMADAG!
FOTBOLLSHISTORIA FRÅN 24 JULI.
1998 Arsenal vill till Wembley.
FA godkände idag 1998 Arsenals förfrågan om att få spela sina kommande Champions League-matcher på Wembley istället för hemma på Highbury. Tanken var givetvis att få in mer från publikintäkterna och att de med säsongsbiljetter skulle på chansen att se även Champions League matcher. Wembley tog 70 000 mot Highburys 38 000. Arsene Wenger var med på detta även om han ansåg att ett problem kunde vara att laget inte skulle känna sig lika hemma på Wembley. Det blev två säsonger med cupmatcher på Wembley. Sex matcher som slutade i två vinster, två oavgjorda och två förluster. Ingen av dessa säsonger tog sig Arsenal vidare från gruppspelet.
FOTBOLLSPROFILER SOM FÖDDES 24 JULI.
Daniele DE ROSSI blir 42 år.
Daniele DE ROSSI är född 1983 i Rom, Italien
Mittfältare.
23 U- och 117 A-landskamper för Italien (2001-17).
Klubbar som spelare:
Ostia Mare (1997–2000)
Roma (2000–19) (459 matcher),
Boca Juniors (2019-20).
Lag som manager:
SPAL (2022–23),
Roma (2024).
Han var med i truppen när italienska landslaget vann VM i fotboll 2006.
Dino BAGGIO blir 54 år.
Dino BAGGIO är född 1971 i Camposampiero, Italien
Mittfältare.
18 U- och 60 A-landskamper för Italien (1990-99).
Klubbar som spelare:
Tombolo (1976-84),
Torino (1984-92),
Inter (1991-92 lån),
Juventus (1992-94),
Parma (1994-2000),
Lazio (2000-05),
Blackburn Rovers (2003 lån),
Ancona (2004 lån),
Triestina (2005),
Tombolo igen (2008-09).
Han deltog bland annat i VM 1994 i USA.
Martin KEOWN blir 59 år.
Martin Raymond KEOWN är född 1966 Oxford, England.
Försvarare
8 U- och 43 A-landskamper för England (1987-2002).
Klubbar som spelare:
Arsenal (1980-96),
Brighton & Hove Albion (1985 lån),
Aston Villa (1986-89),
Everton (1989-93),
Arsenal igen (1993-2004),
Leicester City (2004-05),
Reading (2005),
Wembley (2012).
Han var uttagen till VM både 1998 och 2002, men fick aldrig spela någon match och valde därefter att sluta i landslaget.
DAGENS MATCHTRÖJA 24 JULI 2025.
DAGENS RHIANN.
DAGENS ORD.
HA EN FIN DAG!
NAMNSDAG: Emma och Emmy.
NATIONALDAG: Egypten
TEMADAG: Varmkorvens dag.
RUBRIK.
Ingen golf. Rhiann skadad??? Panerad spätta. Wyrmspan. MFF och England vidare.
FOTBOLLSHISTORIA FRÅN 23/7:
1966: VMs mest spännande match Portugal-Nordorea. 2010: Hela franska landslaget avstängda i en match.
FOTBOLLSPROFILER FÖDDA 23/7:
Walter GARGANO, Sotirios KYRGIAKOS, Andy TOWNSEND.
FAKTA OCH TANKAR OM TISDAG: 22 JULI 2025.
Ingen golf. Rhiann skadad??? Panerad spätta. Wyrmspan. MFF och England vidare.
Tisdag är det Koko-golf. Detta satte meteorologerna stopp för. Då det var lovat kraftigt regn över sydvästra Skåne och vår golfbana så hade golftiden tio i nio avbokats i måndags kväll. Nu visade det sig att meteorologer och tågtidtabeller är inget man ska lita på. Fram till ettiden så var det perfekt golfväder. Nu kunde vi ta det lugnt med hundpromenad och långfrukost. Rhiann och yngsta dotterns cocker Ru hade åkt till Alnarp för att Rhiann skulle lära Ru hur man beter sig bland folk. Nu visade det sig att yngsta dottern och hennes belgare kom hem snabbare än tänkt. Det blev ingen lektion då Rhiann inte kunde stödja på sitt högra framben. Då de kom hem kände jag efter så att det inte var en tagg från någon buske som satt i tassen. Det var det inte utan Rhiann bara ylade då jag rörde tassen. Efter kontakt med veterinären så beslöts att vi skulle komma på ett akutbesök klockan två. Klockan två kunde Rhiann stödja lite på sin tass så vi skör fram veterinärbesöket till klockan åtta idag. Till vällen skuttade Rhiann runt på sin kvällspromenad som ingenting. Vad som hänt vet vi inte. Kanske har Rhiann tittat för mycket på fotboll. Där är man ju ofta invalidiserade för att i nästa stund kunna spela ut hela matchen.
På eftermiddagen var båda döttrarna i Lund och hälsade på vänner och åt sushi. Då jag inte skulle göra någon matsedel denna vecka så blev det en titt i frysen. Där låg en förpackning med spättafiléer. Dessa panerade jag och till hade vi kokt färskpotatis, sås och en sallad av rivna morötter och riven palsternacka. Det var middag till hustrun och mig. Sedan blev det ytterligare en portion som lunchlåda till äldsta dottern.
Fotbollen som var tänkt att jag skulle bevaka blev inte som jag tänkt. Belgaren älskar brädspel och då han åker till Belgien idag så passade vi på att ta en spelkväll i stället för fotbollskväll. Det var äldsta dottern, belgaren, vår helgvän och jag som satte oss med spelet ”Wyrmspan”.
”Du spelar som en amatördracolog i Wyrmspans värld, en plats där drakar av alla former, storlekar och färger strövar omkring på himlen. Gräv fram en gömd labyrint som du nyligen upptäckt på din mark och locka dessa vackra varelser att häcka i fristaden av dina grottor. Under en omgång av Wyrmspan kommer du att bygga en fristad för drakar av alla former och storlekar. Din fristad börjar med 3 utgrävda platser – den vänstra platsen i din Crimson Cavern, din Golden Grotto och din Amethyst Abyss. Under spelets gång kommer du att gräva ut ytterligare platser i din fristad och locka drakar att bosätta sig där, kedja samman kraftfulla förmågor och tjäna Dragon Guilds välvilja.”
Spelet har ganska mycket med turen att få tag i rätt drakar, men också lite strategi om hur man ska placera dem och utnyttja drakarnas olika förmågor. Igår var det jag som råkat få de bästa korten. Alltså blev det seger.
Åter till fotbollen så blev det även seger för Malmö FF. De var i Riga i Lettland och mötte RFS i kvalet till Champions League. Efter 4-1 borta så måste MFF redan nu vara i stort sett klara för nästa kvalomgång. Där ser det ut att bli ett möte mot FC Köpenhamn.
De var även den semifinal i damernas EM som skulle haft Sverige som ena laget. Nu blev det England som mötte Italien. Då mitt drakspel var över såg jag slutminuterna av England mot Italien. England låg på då de låg under med 0-1. I sjätte övertidsminuten kom kvitteringen. 1-1 och förlängning. Då kan man förvänta sig att det till sist kommer att avgöras på straffar. Fast det blev bara en straff. Den fick England med två minuter kvar av förlängningen. Italienska målvakten räddade, men inte bättre än att Chloe Kelly kunde slå in sin egen straffretur. 2-1 och England kommer att spela final mot Spanien. Fast om det blir Spanien avgörs ju inte förrän i kväll.
IDAG! ONSDAG: 23 JULI 2025.
NAMNSDAG!
Emma och Emmy.
Namnsdagar för den 23:e juli i kronologisk ordning:
Före 1827 – Apollinaris (till minne av en kristen missionär, som av Paulus sändes till Ravenna, där han blev både biskop och martyr.)
1827–1900 – Emma
1901–1985 – Emma
1986–1992 – Emma, Elena (utgått) och Emmy
1993–2000 – Emma och Emmy
2001–2014 – Emma
Från 2015 – Emma och Emmy
NATIONALDAG!
EGYPTEN.
Egyptens nationaldag 23 juli har även kallats Revolutionsdagen till minne av 1952 års egyptiska revolution. Denna statskupp som störtade monarkin och införde republik startade den 23:e juli 1952. Annars hade Egypten varit ett eget land sedan 1922 då Storbritannien lämnade över det till sultanen Fuad I som tog titeln, kung av Egypten.
TEMADAG!
Varmkorvens dag.
Korv med bröd lär ha serverats ända sedan medeltiden och på 1600-talet tillverkade den tyske slaktaren Johann Georgehehner en korv som fick smeknamnet dachshund (tax) – därav engelskans hot dog. 1871 öppnades första korvståndet i New York och tjugosex år senare serverades varmkorv första gången i Sverige. Det var på Djurgården under Stockholmsutställningen 1897. En korv med mos kostade då 20 öre. Varmkorven såldes oftast av korvförsäljare med en låda på magen – detta förbjöds 1972 av hygieniska skäl – men försäljningen fortsatte som vanligt.
FOTBOLLSHISTORIA FRÅN 23 JULI.
1966 kvartsfinaler i VM.
Kvartsfinalerna i VM i England spelades idag 1966. England – Argentina gick planenligt och blev 1-0. Västtyskland – Uruguay 4-0 och Sovjetunionen – Ungern 2-1 var inga större överraskningar. Matchen med stort M var den i Liverpool på Goodison Park mellan Portugal och Nordkorea. I Portugal fanns världens bäste spelare Eusebio, men Nordkorea hade slagit ut Italien. Koreanerna startade i ett överraskande tempo och redan efter 25 minuter hade de tagit ledningen med 3-0.
Alla vädrade en ny stor sensation av Nordkorea. Men då kom Eusebio igång. Han gjorde själv fyra mål varav två på straff, medan José Augusto gjorde det femte. Ordningen var återställd och Portugal hade kommit tillbaka från ett 0-3 underläge till en 5-3 seger och en plats i semifinalen.
2010 Hela franska landslaget stängs av.
Laurent Blanc som tillträtt som ny förbundskapten för Frankrikes herrlandslag önskade att alla deltagarna under VM skulle stängas av från landslagsspel en match. Bakgrunden var det usla resultatet i VM där första matchen mot Uruguay blev 0-0. Nästa motståndare var Mexiko och den matchen slutade 2-0 till Mexiko. Under halvtid hade Nicolas Anelka haft en ”diskussion” med managern Raymond Domenech vilket resulterade i att Anelka skickades hem från VM. De andra spelarna i truppen ställde upp på Anelkas sida och hade inget gehör för Domenech. Detta i sin tur resulterade i att Sydafrika kunde vinna den avslutande gruppspelsmatchen med 2-1.
Frankrike hade spelat färdigt utan att vinna en enda match. Franska fotbollsförbundets president Jean-Pierre Escalettes avgick och tränare Raymond Domenech fick sparken. Den nye tränaren Blanc ville att alla 23 spelarna från VM truppen skulle stängas av en match. Så blev det och Blancs första landskamp som var en träningsmatch mot Norge spelades med ett helt nytt landslag. De förlorade till Norge med 1-2.
FOTBOLLSPROFILER SOM FÖDDES 23 JULI.
Walter GARGANO blir 41 år.
Walter Alejandro GARGANO Guevara är född 1984 i Paysandú, Uruguay.
Mittfältare
64 A-landskamper för Uruguay (2006-14)
Klubbar som spelare:
Centella (1987-97),
Danubio (1997–2007),
Napoli (2007–15),
Inter (2012–13 lån),
Parma (2013–14 lån),
Monterrey (2015–17),
Peñarol (2017–22),
River Plate (2023-24),
AA Durazno FC (2024).
Han deltog i Copa América 2007 och i VM 2010 i Sydafrika där man tog en fjärdeplacering i vardera turnering. Han deltog även i Uruguays trupp som vann Copa América 2011, i Argentina.
Sotirios KYRGIAKOS blir 46 år.
Sotirios KYRGIAKOS (Σωτήριος Κυργιάκος) är född 1979 i Trikala, Grekland
Försvarare
61 A-landskamper för Grekland (2002-10).
Klubbar som spelare:
Panathinaikos (1996-2005),
Agios Nikolaos (1999-2001 lån),
Glasgow Rangers (2005-06),
Eintracht Frankfurt (2006-08),
AEK Aten (2008-09),
Liverpool (2009-11),
Wolfsburg (2011-13),
Sunderland (2012 lån),
Sydney Olympic (2014).
Han missade EM 2004 (då Grekland blev Europamästare) på grund av en skada men var med i EM 2008.
Andy TOWNSEND blir 62 år.
Andrew "Andy" David TOWNSEND är född 1963 i Maidstone, England.
Mittfältare
1 B- och 70 A-landskamper för Irland (1989-97).
Klubbar som spelare:
Welling United (1977-84),
Weymouth (1984-85),
Southampton (1985-88),
Norwich City (1988-90),
Chelsea (1990-93),
Aston Villa (1993-97),
Middlesbrough (1997-99),
West Bromwich Albion (1999-2000).
Han var med under VM 1990, där han spelade i Irlands alla fem matcher.
Under VM 1994 var han lagkapten.
DAGENS MATCHTRÖJA 23 JULI 2025.
DAGENS RHIANN.
DAGENS ORD.
HA EN BRA DAG!
NAMNSDAG: Magdalena och Madeleine.
TEMADAG: Approximativa pi-dagen.
RUBRIK.
Jodå, golf igen, kantarellmiddag och Jurassic World Rebirth.
FOTBOLLSHISTORIA FRÅN 22/7:
1927: Fasciterna i Rom bildar en fotbollsklubb kallad AS Roma. 2004: Enda gången i världshistorien som ett lag som åkt ut två gånger vinner en cupturnering. 2009: Notts County storsatsar och värvar Svennis. Flopp!
FOTBOLLSPROFILER FÖDDA 22/7:
Dirk KUYT, Dennis ROMMEDAHL, Kristine LILLY, Emilio BUTRAGUENO.
FAKTA OCH TANKAR OM MÅNDAG: 21 JULI 2025.
Jodå, golf igen, kantarellmiddag och Jurassic World Rebirth.
Jodå, givetvis blev det några timmar på Söderslätts GK även igår. Jocke hade bytt ut familj mot två kompisar så vi var fyra personer i bollen även igår. Det öppnade med att jag streckade första hålet. En dålig dag, tänkte jag. Fast efter de första nio hålen hade jag 23 poäng. Det var fem slag bättre än mitt par. Efter 18 hål hade jag sansat mitt resultat och slutade på 36 poäng. Det var alltså precis på mitt handikapp. Jag hade blivit av med ett slag efter söndagens runda så det innebar att mina nya 36 poäng var så bra att jag nu har 16,9 i handikapp.
På väg hem var det dags för lite veckohandling. Jag hann laga kompletterande middag till hundarna och till oss själva blev det middag för fem personer. Äldsta dottern hade slut på sin semester så hon ska ha sin portion till lunchlåda på jobbet idag. Yngsta dottern och hennes belgare skulle däremot ha middag. Det var de värda då de hade varit ute i sin skog och plockat drygt 300 gram kantareller. Av dessa gjorde jag ”Krämig kantarellpasta med parmesan”. Det var till njutning för alla. Till efterrätt hade belgaren bakat. Kanske ett franskt kaffebröd, men då det var Belgiens nationaldag så fick det bli en belgisk kaka. Eclair heter den och är en deg fylld med vaniljkräm toppad med choklad. Smarrigt.
Innan äldsta dottern kom hem så åkte jag med yngsta dottern och belgaren till Lund. Vi hade beslutat att gå på bio. De hade beslutat att jag och de skulle se den sjunde, eller fjärde filmen om dinosaurier. 1993 kom Jurassic Park som följdes av ytterligare två filmer 1997 och 2001. Sedan dröjde det till 2015 innan man gjorde en fjärde film, eller om det var en första i en ny serie. Då hette filmerna Jurassic World. 2018 och 2022 kom uppföljarna. Dessa trilogier använde sig av samma huvudrollsinnehavare. I Jurassic World Rebirth från i år är det nya huvudrollsinnehavare. Där är den ledande och mest kända skådespelaren Scarlett Johansson som spelar Zora Bennett.
Filmen utspelar sig fem år efter ”Jurassic World: Dominion” och trots att de flesta dinosaurier som spridit sig över planeten dött ut har några kunnat överleva längst med ekvatorn. Nu ska den härdade specialagenten Zora Bennett tillsammans med sitt team hämta DNA-prover från tre olika dinosaurier till ett läkemedelsföretag som vill använda dem i medicinska syften. Samtidigt som jakten efter DNA äger rum har en pappa med sina två döttrar och dotterns pojkvän kapsejsat efter att de blivit anfallna av en muterad havsödla. Tillsammans med Bennetts team tar de sig till den gamla nöjesparken och synar den onda representanten från läkemedelsföretaget.
Det var en underhållande film, men intrigen var ganska löjlig, familjen från segelbåten verkade bara vara med för att man skulle få en film över två timmar lång. Det var väldigt förutsägbart och IMDb har givit filmen 6,2. Inte så högt betyg, men trots allt kanske lite väl högt ändå.
IDAG! TISDAG: 22 JULI 2025.
NAMNSDAG!
Magdalena och Madeleine.
Namnsdagar för den 22:a juli i kronologisk ordning:
Före 1901 – Maria Magdalena (till minne av Maria från Magdala, som var en av Jesus mest kända kvinnliga följeslagare) och Magdalena
1901–1985 – Magdalena
1986–1992 – Magdalena, Magda (utgått) och Madeleine
1993–2000 – Magdalena och Madeleine
Från 2001 – Magdalena och Madeleine
TEMADAG!
FOTBOLLSHISTORIA FRÅN 22 JULI.
1927 Roma grundas som fascisternas storklubb.
Den fascistiska ledaren Italo Foschi hade tröttnat på norditaliensk dominans bland fotbollsklubbarna i Italien. Han ville ha ett starkt lag från Rom. Han samlade idag 1927 ledarna för de klubbar som fanns i Rom. Det var Alba Audace, Roman, Fortitudo, Lazio och Pro Roma. Han ville att dessa skulle bilda storklubben AS Roma där han själv skulle bli ordförande. Detta gick alla klubbarna med på utom Lazio, som fick fortsätta på egen hand. Man beslöt att använda sig av Romans klubbfärger som var gulorange och mörkt röd.
2004 Lucky loser går vidare.
Benin's Coupe de l'Independence är en cupturnering i Benin. Den innehåller alla tio lag i ligan. De möttes idag 2004 i första omgången. Då det blir fem matcher lottas en av förlorarna vidare så att det kan bli tre matcher i kvartsfinalen. Här lottas också en lucky loser vidare så att det kan bli två semifinaler. Idag förlorade Université National de Bénin, UNB med 1-2 till Jeunesse Sportive de Pobè.
Detta blev början till en succé för UNB. De kom vidare som lucky loser till kvartsfinalen. Där mötte de ASJA FC och förlorade igen. Denna gång på straffar, men åter blev UNB det lucky loserlaget som gick vidare till semifinal. Denna lyckades de vinna mot Soleil FC med ett 2-1 mål i förlängningen. I finalen mötte UNB ASJA FC igen. Finalen vann UNB med 1-0 och de blev cupmästare. De är de enda cupmästarna i världen som blivit utslagna ur turneringen två gånger, men ändå kommit tillbaka och vunnit.
2009 Notts County satsar stort.
Sven-Göran Eriksson hade misslyckats i Mexiko, men var fortfarande ett ganska stort namn i England. Notts County hade fått ny ägare och bestämde sig att storsatsa för att ta sig till Premier League. Idag 2009 presenterade de sin nya klubbdirektör, Svennis. Det skrevs ett fyraårs-kontrakt till att börja med, men redan i februari 2010 visade det sig att alla pengar som skulle satsas inte fanns. Svennis kontrakt bröts och han fick ta hand om Elfenbenskustens VM-lag i Sydafrika-VM istället.
FOTBOLLSPROFILER SOM FÖDDES 22 JULI.
Dirk KUYT blir 45 år.
Dirk KUYT är född 1980 i Katwijk aan Zee, Nederländerna.
Anfallare
16 U- och 104 A-landskamper för Nederländerna (1998-2014).
Klubbar som spelare:
Quick Boys (1985-98),
Utrecht (1998-2003),
Feyenoord (2003-06),
Liverpool (2006-12),
Fenerbahce (2012-15),
Feyenoord igen (2015-17),
Quick Boys igen (2018).
Lag som tränare:
Quick Boys (2017–18 assisterande),
Feyenoord U19 (2018-20),
ADO Den Haag (2022),
Beerschot (2023–25),
FC Dordrecht (2025–).
Vid två tillfällen (2003 och 2006) utsågs Kuyt till Holländska ligans bästa spelare.
Dennis ROMMEDAHL blir 47 år.
Dennis ROMMEDAHL är född 1978 i Bispebjerg, Danmark
Mittfältare/anfallare
19 U- och 126 A-landskamper för Danmark (1996-2013).
Klubbar som spelare:
Lyngby (1995-97),
PSV Eindhoven (1997-2004),
RKC Waalwijk (1997-98 lån),
Charlton Athletic (2004-07),
Ajax (2007-10),
NEC Nijmegen (2008-09 lån),
Olympiakos (2010-11),
Brøndby (2011-13),
RKC Waalwijk igen (2013-14).
Han är den spelare som har fjärde mest landskamper för Danmark, efter Christian Eriksen (134), Simon Kjær (132) och
Peter Schmeichel (129).
Kristine LILLY blir 54 år.
Kristine Marie LILLY Heavey är född 1971 i New York City, USA
Mittfältare, anfallare
354 A-landskamper för USA (1987-2010).
Klubbar som spelare:
North Carolina Tar Heels (1989–92),
Tyresö FF (1994),
Washington Warthogs (1995 inomhusfotboll),
Delaware Genies (1998),
Boston Breakers (2001–03)
KIF Örebro DFF (2005),
Boston Breakers (2009–11).
OS-Guld 1996 och 2004. Världsmästare 1991 och 1999. Hon är den spelare som gjort allra flest landskamper i världen herrar som damer.
Emilio BUTRAGUENO blir 62 år.
Emilio BUTRAGUENO Santos är född 1963 i Madrid, Spanien
Mittfältare
5 U- och 69 A-landskamper för Spanien (1983-92).
Klubbar som spelare:
Real Madrid (1981-95),
Club Celaya (1995-98).
Han vann världsberömmelse när han gjorde fyra mål i Spaniens match mot Danmark i fotbolls-VM i Mexiko 1986.
Efter sin aktiva spelarkarriär var han vice klubbdirektör i Real Madrid, men avgick 2006.
DAGENS MATCHTRÖJA 22 JULI 2025.
DAGENS RHIANN.
DAGENS ORD.
HA EN SKÖN TISDAG!
NAMNSDAG: Johanna.
NATIONALDAG: Belgien.
RUBRIK.
Golf och Allsvenskan.
FOTBOLLSHISTORIA FRÅN 21/7:
1914: Brasiliens första landskamp, eller... 1970: FIFA delar ut Fairplay Trophy för första gången, till en värdig vinnare.
FOTBOLLSPROFILER FÖDDA 21/7:
Andriy VORONIN, Erik MYKLAND, Brandi CHASTAIN, Guðni BERGSSON, Ubaldo FILLOL.
FAKTA OCH TANKAR OM SÖNDAG: 20 JULI 2025.
Golf och Allsvenskan.
Det blev en hel del golf igår. Golfvännen Jocke hade med sig hela sin familj och då jag kom till så blev vi fyra i bollen. Precis som det ska vara. Spelet var också precis som de skulle vara. 36 poäng och jag var tillbaka på 17,0 i handikapp. På detta resultat blev jag tvåa i bollen. Etta var Jockes tjej Martina. Ett slag bättre än sitt handikapp och mig. Hemma på TV var det också golf. Detta var av något bättre golfspelare. Det får man påstå att Ludvig Åberg är, men som jag skrev igår så tappar han ofta sista dagen. På hål elva hade han lika många slag som jag hade på hål åtta. Så där var jag på samma nivå som Ludvig. Annars var han skyhögt bättre än vad jag någonsin kan prestera, men det slutade med en delad 23:e plats. Det fanns faktiskt en svensk som var bättre. Jesper Svensson kom på en delad 16:e plats. En annan sak som jag hade rätt på igår var att ingen skulle kunna göra något åt Scottie Scheffler. Han hade fyra slag bättre än tvåan. 17 slag under par är ganska bra. Rekordet på The Open Championship är 20 slag under par. Det hände 2016 och segraren då hette Henrik Stenson. I år slutade han på ett slag under par och det räckte till en delad 45:e plats.
Det fanns även två Allsvenska matcher som tilldrog sig lite av mitt intresse. Halmstads BK tog emot BK Häcken. Förra året såg jag det mötet på plats i Halmstad och då slutade det 3-0. Det var tur att jag inte var där igår, för inget av lagen lyckades få in en enda boll i mål. Det lyckades serieledarna på hemmaplan. Den andra matchen jag såg lite av var ett toppmöte där Mjällby AIF tog emot AIK. Solnalaget ligger på tredje plats i Allsvenskan men hade inte mycket att sätta emot de gula från Listerlandet. 2-0 slutade det och av vad jag såg så var Mjällby närmare 3-0 än AIK 2-1. Segern gör att Mjällby är fyra poäng bättre än tvåan Hammarby och åtta poäng bättre än trean AIK.
IDAG!MÅNDAG: 21 JULI 2025.
NAMNSDAG!
Johanna.
Namnsdagar för den 21:a juli i kronologisk ordning:
Före 1755 – Praxedes (till minne av ett helgon, som var en av de första kristna jungfrurna i Rom) och Daniel (nu 11 december)
1755–1900 – Johanna
1901–1985 – Johanna
1986–1992 – Johanna, Jean (utgått) och Jeanette (nu 29 maj)
1993–2000 – Johanna och Jane (nu 3 maj)
Från 2001 – Johanna
NATIONALDAG!
BELGIEN.
Belgiens nationaldag den 21 juli firas till minne av Leopold I (1831-1865) av Sachsen-Coburg som år 1831 valdes till kung och besteg tronen den 21 juli.
FOTBOLLSHISTORIA FRÅN 21 JULI.
1914 Första landskampen för Brasilien.
Egentligen var det inte ett landslag från hela Brasilien som idag 1914 spelade det som betraktas som Brasiliens första landskamp. Det var ett lag bestående av spelare från enbart klubbar i Rio de Janeiro och São Paulo. Det var inte heller ett annat land de mötte utan det Engelska klubblaget Exeter City som FA sänt ut på en turné i Sydamerika. Dagens match var Exeters tredje i Brasilien och den spelades inför 10 000 åskådare på Laranjeiras stadium i Rio de Janeiro, som är Fluminenses hemmaarena. Det går lite delade meningar om hur matchen slutade. En uppgift säger 3-3, men den troligaste är att det Brasilianska laget vann med 2-0.
1970 första FIFA Fairplay Trophy.
Efter varje VM i fotboll delar FIFA ut ett pris kallat Fairplay Trophy. Detta pris går till det landslag som fått minst antal varningar i turneringen. Första gången denna utmärkelse utdelades var idag 1970 efter VM i Mexiko. Priset gick till Peru som i gruppspelet mötte Bulgarien 3-2, Marocko 3-0 och Västtyskland 1-3. Det blev en kvartsfinal mot Brasilien som förlorades med 2-4. På dessa matcher fick Peru inte en enda varning och de var värdiga Fairplaymästare.
FOTBOLLSPROFILER SOM FÖDDES 21 JULI.
Andriy VORONIN blir 46 år.
Andriy Viktorovych VORONIN är född 1979 i Odessa, Ukraina.
Anfallare
74 A-landskamper för Ukraina (2002-12).
Klubbar som spelare:
Chornomorets Odessa (1991-95),
Borussia Mönchengladbach (1995-2000),
Mainz 05 (2000-03),
FC Köln (2003-04),
Bayer Leverkusen (2004-07),
Liverpool (2007-10),
Hertha Berlin (2008-09 lån),
Dynamo Moskva (2010-14),
Fortuna Dusseldorf (2012-13 lån)
Lag som tränare:
FC Büderich (2017),
Dynamo Moskva (2020–22 assisterande).
Erik MYKLAND blir 54 år.
Erik MYKLAND är född 1971 i Risørs kommun, Norge.
Mittfältare
15 U- och 78 A-landskamper för Norge (1990-2000).
Klubbar som spelare:
Risør FK (1983-88),
Bryne (1989),
Start (1989-96),
Utrecht (1995 lån),
FC Linz (1996-97),
Panathinaikos (1997-2000),
1860 München (2000-01),
FC Köpenhamn (2002-04),
Start igen (2008-09),
Drammen (2009).
Han var med och spelade i VM 1994, VM 1998 och EM 2000.
Brandi CHASTAIN blir 57 år.
Brandi Denise CHASTAIN är född 1968 i San Jose, Kalifornien, USA
Försvarare, mittfältare, anfallare
192 A-landskamper för USA (1988-2004).
Klubbar som spelare:
California Golden Bears (1986),
Santa Clara Broncos (1989–90),
Shiroki FC Serena (1993),
San Jose CyberRays (2001–03),
FC Gold Pride (2009),
California Storm (2010).
Världsmästare 1991 och OS-guld 1996
Guðni BERGSSON blir 60 år.
Guðni BERGSSON är född 1965 i Reykjavik, Island.
Försvarare
80 A-landskamper för Island (1983-2003).
Klubbar som spelare:
Valur (1983-88),
TSV 1860 München (1986-87 lån),
Tottenham Hotspur (1988-94),
Valur (1994 lån),
Bolton Wanderers (1995-2003).
Efter fotbollen har han jobbat som jurist. 2017 - 2021 var han ordförande i Islands Fotbollsförbund.
Ubaldo FILLOL blir 75 år.
Ubaldo Matildo FILLOL är född 1950 i San Miguel del Monte, Argentina.
Målvakt
58 A-landskamper för Argentina (1974-85).
Klubbar som spelare:
Quilmes AC (1965-71),
Racing Club (1972-73),
River Plate (1974-83),
Argentinos Juniors (1983),
Flamengo (1984-85),
Atlético Madrid (1985-86),
Racing Club igen (1986-89),
Vélez Sársfield (1989-91).
Lag som manager:
Racing Club (2004).
Världsmästare 1978.
DAGENS MATCHTRÖJA 21 JULI 2025.
DAGENS RHIANN.
DAGENS ORD.
HA EN SKÖN VECKA!
NAMNSDAG: Margareta och Greta.
NATIONALDAG: Colombia
TEMADAG: Skånska flaggans dag. Baddräktsfria dagen. Räkans dag. Internationella schackdagen.
RUBRIK.
Ingen golf, golf och EM i fotboll.
FOTBOLLSHISTORIA FRÅN 20/7:
1871: Världes äldsta fotbollsturnering "föds". 1974: Brian Clough kommer till Leeds, katastrof.
FOTBOLLSPROFILER FÖDDA 20/7:
Miklós FEHÉR, Alessandro "ALEX" SANTOS, Claudio REYNA, Björn ANDERSSON.
FAKTA OCH TANKAR OM LÖRDAG: 19 JULI 2025.
Ingen golf, golf och EM i fotboll.
Igår var en lite lustig dag, då jag inte hade någon golfrunda inbokad. Därför blev det lite klippning av vår egen gräsmatta och ansning av ett träd i trädgården så att vi kunde komma åt vår loungegrupp utan att slå huvudet i alla grenar. Loungegruppen kom till användning i sommarvädret. Själv använde jag den till några kapitel av Anna Janssons ”Dansa min docka.” Därefter var det dags för middag. Hundarnas middag fixade jag. Det var fem portioner som skulle vägas upp. Sedan var den vår egen middag. Den jag lagade var endast till mig själv och hustrun. Tonfiskfilé med potatis direkt från vår egen odling. Då allt var receptfritt så blev det en vitsås med kaviar och riven ost. Och så en kopp kaffe och en glass på detta ute på trädäcket. Övriga fixade sin egen middag.
Melodiradion hade man förr i världen som stod på som ett visst skval i bakgrunden. För mig så har numera fotboll och golf blivit samma. Som ett visst skval stod TVn på med golf från The Open. Årets fjärde och sista majortävling. Då dagens omgång var slut så är jag övertygad att även tävlingen är avgjord. Världens just nu bästa manliga golfspelare är amerikanen Scottie Scheffler. Han leder med 14 slag bättre än par. Tvåa är kinesen Li som ligger fyra slag efter. Detta tappar aldrig Scheffler. Ludvig Åberg har 5 slag bättre än banans par. Han kan nog hoppas som bäst på topp fem. Fast han har ju hittills i majortävlingarna i år tappat sista dagen. Vi får väl se, men någon vinst för Åberg blir det inte.
I dam-EM blir det i alla fall inte någon amerikansk vinst. Det kan inte ens Trump ändra på. Norden hade ju stor representation i EM, men då kvartsfinalerna var färdigspelade var alla fem länderna utslagna. Semifinalen på tisdag går mellan Italien och England och onsdagens semi har Spanien som möter segraren mellan Frankrike och Tyskland. Denna match spelades igår. Med Frankrike som storfavorit så såg matchen avgjort ut redan efter en kvart. Damerna har oftast långt hår till skillnad från herrfotbollen. Bland damerna dras det lika mycket i tröjor som hos herrarna. Däremot tar damerna chansen att även dra varandra i håret. Detta leder automatiskt till utvisning. EM andra hårdragnigsutvisning dömde Tess Olofsson mot tyskan Kathrin Hendrich. Dessutom blev det straff och med 1-0 till Frankrike och en kvinna mer så var det klart, eller… Hux flux så nickades en hörna in och det stod 1-1. I andra halvlek fick Tyskland en straff och sensationen var nära. Fast alla vet att straffar i damfotboll är som straffar i ishockey. Det är vanligare att man missar än gör mål. Alltså stod sig 1-1 och det blev förlängning, och där hände ingenting. Straffar tog Tyskland till semifinal. Helt plötsligt lade lagen straffar som i en riktig herrfotbollsmatch. Precis som Sveriges straffläggning så behövdes 14 straffar, men här gick elva av dem i mål. Alltså Tyskland mot Spanien på onsdag.
IDAG! SÖNDAG: 20 JULI 2025.
NAMNSDAG:
NATIONALDAG:
COLOMBIA.
Med början under år 1810 ledde Simón Bolívar ett krig för att få självständighet från Spanien, vilket så småningom lyckades. Bolivar var sydamerikansk general och nationalist som förutom Colombia (Nya Granada) även befriade Peru, Venezuela och Ecuador från det spanska väldet. Bolivar är känd som ”El Libertador” (Befriaren) och hans mål lär ha varit att samla alla de tidigare spanska besittningarna i ett ”Sydamerikas Förenta Stater”. Nationaldagen firas då självständighet från Spanien deklarerades 20 juli 1810, men erkändes inte av Spanien förrän nio år senare.
TEMADAG:
Skånska flaggans dag.
Stiftelsen Skåneländska Flaggans Dag (SSFD) var en stiftelse grundad 2003 vars uppgift var att förvalta och organisera skåneländska flaggans dag som infaller den tredje söndagen i juli. 2015 uppgick SSFD i Stiftelsen Skånsk Framtid. Flaggdagen firades första gången 1967. Flaggan är egentligen för hela Skåneland, det vill säga Skåne, Halland, Blekinge och Bornholm.
Baddräktsfria dagen.
Baddräktsfria dagen - instiftades av spanska nudistföreningen Federación Espanola de Naturismo för att de ville uppmärksamma nudism och att det är viktigt att respektera folk som väljer att plaska i enbart födelsedräkten. Baddräktsfria dagen infaller tredje söndagen i juli.
Räkans dag.
Räkans dag är något som är heligt att fira i Strömstad. Där har man firat denna dag det tredje veckoslutet i juli sedan 1960-talet. Det är en traditionell händelse som hyllar räkan och räkfisket, med aktiviteter för hela familjen. Dagen inkluderar bland annat räkfrukost, tävlingar i räkskalning och försäljning av färska räkor.
Internationella schackdagen.
FIDE (Fédération Internationale des Échecs) den internationella schackorganisationen beslutade 1966 att varje år den 20 juli fira världsschackdagen i alla hörn av planeten. Givetvis firas dagen med att man träffas och spelat ett eller flera parti schack.
FOTBOLLSHISTORIA FRÅN 20 JULI.
1871 FA cupturneringen börjar planeras.
FA sekreteraren Charles Alcock lade idag 1871 fram ett förslag som gällde att alla lag i Storbritannien skulle inbjudas att delta i en cupturnering som Football Association skulle stå för. Detta skulle bli FA-cupen och den startade till hösten. Det blev världens äldsta turnering som spelades första gången 1871-72.
Segrare blev det året Wanderers FC som kallades så för att de inte hade en egen hemmaarena utan ”vandrade” runt mellan olika planer till sina hemmamatcher. Laget var baserat i London. Så småningom blev turneringen bara för klubbar från England plus sex walesiska klubbar. Cardiff City vann 1927, enda gången en klubb utanför England vunnit.
1974 Brian Clough tillträder som manager för Leeds United.
Leeds United presenterade idag 1974 sin nya manager. Han hette Brian Clough och hade haft en framgångsrik tränarkarriär i Derby County, och skulle nu hjälpa Leeds till nya mästerskap. Brian var inte mycket äldre än de gamla uvar som fortfarande spelade i laget och hans nya grepp sågs inte med blida ögon av alla. Det blev så många kontroverser att Clough 44 dagar senare hade fått sparken.
Det blev en tuff period, men Brian Clough skulle så småningom bli närmast helgonförklarad i Nottingham Forest som han tog till två Champions League-mästerskap. Perioden i Leeds finns i en bok som kom 2006 och som skrevs av David Peace. Den heter ”The Damned Utd” och 2009 kom filmen med samma namn och med Michael Sheen i huvudrollen som Brian Clough. Dessa kan varmt rekommederas.
FOTBOLLSPROFILER SOM FÖDDES 20 JULI.
Miklós FEHÉR blev 24 år.
Miklós FEHÉR var född 1979 i Tatabánya, Ungern, och dog den 25:e januari 2004 i Guimarães, Portugal
Anfallare
13 U- och 25 A- A-landskamper för Ungern (1996-2003).
Klubbar som spelare:
Győri ETO (1992–98),
Porto (1998–2002),
Salgueiros (2000 lån),
Braga (2000–01 lån),
Benfica (2002–04).
Fehér avled i en hjärtinfarkt under en match med sitt lag Benfica mot Vitória Guimarães i en portugisisk ligamatch den 25:e januari 2004.
Alessandro SANTOS blir 48 år.
Alessandro SANTOS (Alessandro dos Santos "ALEX") är född 1977 i Maringá, Paraná, Brasilien.
Anfallare
82 A-landskamper för Japan (2002-06).
Klubbar som spelare:
Shimizu S-Pulse (1997-2003),
Urawa Red Diamonds (2004-09),
Red Bull Salzburg (2007 lån),
Nagoya Grampus (2009-12),
Tochigi SC (2013),
FC Gifu (2014),
Maringá (2015),
Grêmio Maringá (2015),
PSTC (2016).
Då han var 16 år flyttade han till Japan. 2001 blev han japansk medborgare.
Claudio REYNA blir 52 år.
Claudio REYNA är född 1973 i Livingston, New Jersey, USA.
Mittfältare
112 A-landskamper för USA (1994-2006).
Klubbar som spelare:
Virginia Cavaliers (1991-93),
Bayer Leverkusen (1994-99),
Vfl Wolfsburg (1997-99 lån),
Glasgow Rangers (1999-2001),
Sunderland (2001-03),
Manchester City (2003-07),
New York Red Bulls (2007-08).
I maj 2013 påbörjade Reyna en ny karriär när han utsågs till den första klubbchefen (director of football operations) i den nygrundade fotbollsklubben New York City FC i Major League Soccer (MLS).
Björn ANDERSSON blir 74 år.
Björn ANDERSSON är född 1951 i Perstorp, Skåne.
Försvarare
22 U- och 28 A-landskamper för Sverige (1968-77).
Klubbar som spelare:
Östers IF (1970-74),
FC Bayern München (1974-77),
Östers IF igen (1977-79),
Markaryds IF (1980-81),
Vallentuna BK (1982-84).
Lag som tränare:
Markaryds IF (1980-81 spelande),
Vallentuna BK (1982-83 spelande,
FC Bayern München (1995-2009 talangscout),
IFK Hässleholm (2011-13 assistent),
IS Halmia (2014-18 talangscout och utbildare)
Han var med och vann Europacupen för mästarlag 1975 men tvingades lämna finalen redan efter fyra minuter då han genom en ful tackling av Leeds Uniteds Terry Yorath fick en svår knäskada.
DAGENS MATCHTRÖJA 20 JULI 2025.
DAGENS RHIANN.
DAGENS ORD.
NAMNSDAG: Sara.
RUBRIK.
Golf, Middag, Country, Golf och fotboll.
FOTBOLLSHISTORIA FRÅN 19/7:
1900: Brasiliens första fotbollsklubb bildas. 1908: Nederländernas fjärde fotbollsklubb grundas. 1966: Nordkorea står för en av VMs största sensationer. 2009: Världens mesta landslagsmålgörare gör sitt 100:e mål. 2009: Sydamerikas yngste ligaspelare debuterar.
FOTBOLLSPROFILER FÖDDA 19/7:
Ebbe SAND, Rene HOUSEMAN.
FAKTA OCH TANKAR OM FREDAG: 18 JULI 2025.
Golf, Middag, Country, Golf och fotboll.
Förra året låg Söderslätts golfvecka den här veckan. Då kostade det ganska mycket att ställa upp i tävlingarna och resultatet blev inte något att skryta med. Det blev det kanske inte heller denna vecka, men 40 kronor lyckades jag vinna i torsdags under Koko-golfen. Det kostade inget att spela då jag ju är medlem i klubben. Alltså hade jag min egen golfvecka i år, veckan som gick. Spel från söndags till igår. Det har varit ömsom vin, ömsom vatten. Igår var det bara ömsom. Fast ett plus var att jag höjde mitt handikapp från 17,0 till 17,1 igår. Det betydde att jag fick tillbaka mitt slag jag förlorade i förrgår. Så nu har jag ett extra slag på varje hål igen. Idag blir det vilodag, men på söndag är det på det igen.
Att det passade med en golfrunda igår berodde lite på att jag ändå skulle till AnnaKagas och hämta ägg. Det blev även lite stödköp så att jag äntligen kunde göra en middag till familjen. Igår blev det en väldigt enkel rätt kallad. ”Tonfiskpasta med krisp”.
Yngsta dottern, belgaren och deras två hundar anlände till kvällen. Deras semester startade och då stannar några av dem ett par dagar på Päronvägen 1. Belgaren ska ner till Gent några dagar.
Under dagen var det även lite TV-tittande. Mellan sporten; golf och fotboll blev det ett intressant program på SVT 1. Countrylandet Sverige. ”Avsnitt 1. Svensk dokumentärserie från 2025. Under 1970- och 80-talen går country från marginalen till folkhemmet via tv. Vi möter pionjärer som Alf Robertson, Kikki Danielsson, Mats Rådberg, Hasse Andersson med flera.” Det var faktiskt Country & Western som var den musik som jag startade lyssna på och de första LP-skivorna som jag köpte. Alltså var det ett trevligt program att titta på om den svenska countryns historia. Serien består av tre avsnitt och dessa kommer jag att se på SVT Play vid lämpligt tillfälle.
Fotbollen var EM och den på förhand mest klara kvartsfinalen där världsmästarna Spanien var storfavoriter mot värdlandet Schweiz. Spanien fick två straffar och det såg ut som om det var Sverige som lade dem. De missades båda två, men Spanien gjorde till sist två spelmål och kommer i semifinal att möta Frankrike eller Tyskland.
Golfen var från Nordirland och andra dagen av The Open. Det var efter denna dag som hälften av spelarna fick tacka för sig och lämna tävlingen. 71 spelare finna kvar. Gränsen gick vid ett slag över par. Detta klarade Sebastian Söderberg och Henrik Stenson, som båda slutade på just ett slag över par. Sedan finns det ytterligare en svensk som klarade cutten, som det kallas. Det är givetvis Ludvig Åberg. Han har två slag bättre än par och ligger på en delad sjuttonde plats. Leder gör världsettan Scottie Scheffler med tio slag bättre än par.
IDAG! LÖRDAG: 19 JULI 2025.
NAMNSDAG
FOTBOLLSHISTORIA FRÅN 19 JULI.
1900 Brasiliens första riktiga fotbollsklubb bildas.
Charles William Miller anses vara den brasilianska fotbollens fader. Han föddes i São Paulo, son till en skotsk järnvägsingenjör. Under en resa tillbaks till England (hans mor kom från England) gick han på skola i Southampton och spelade fotboll där. Då han 1894 återvände till São Paulo hade han med sig några fotbollar och en regelbok. Han fick många klubbar i staden intresserade av fotboll, men i huvudsak ägnade se sig åt friidrott och cricket.
Men på ett annat ställe hade fotbollen spritt sig och i sydöstra delen i staden Rio Grande bildade idag 1900 tysken Christian Moritz Minnemann, som firade sin 25-årsdag med några vänner, Brasiliens första riktiga fotbollsklubb; Sport Club Rio Grande. Det var 22 medlemmar i klubben och första året delade de upp sig i två lag och spelade lokala matcher. Klubben har aldrig blivit någon av de stora i Brasilien, men främsta meriten är trots detta ett Campeonato Gaúcho-mästerskap från 1936. Så heter ligan de spelar i. På grund av att klubben bildades idag så är även Brasiliens fotbolls-nationaldag den 19:e juli.
1908 Nederländernas fjärde fotbollsklubb bildas.
På en pub i stadsdelen Feijenoord i Rotterdam bildades idag en fotbollsklubb som blev den fjärde i Nederländerna. Klubbens namn blev Wilhelmina. Detta namn hade klubben i ett år innan man ändrade det till Hillesluise Football Club. Efter ytterligare ett år hette man RVV Celeritas. 1912 tog man namnet SC Feijenoord. Det var nu man antog dagens matchställ med en tröja delad i rött och vitt med svarta shorts. Stavningen ändrades så sent som 1973 då j:et blev ett y. Klubben är en av Nederländernas vinstrikaste med 14 mästerskap, 11 cuptitlar. 2 UEFA-cuptitlar och Champions Leaguemästare 1970.
1966 en av VMs större sensationer.
VM i England gick in i slutfasen i gruppspelet. I grupp 4 skulle Italien idag 1966 ta sig vidare in i slutspelet och kvartsfinalerna genom att enkelt vinna över fotbolls-U-landet Nordkorena. Problemet var bara att detta ville inte nordkoreanerna. De stretade emot och då slutsignalen gick hade de lyckats hålla nollan och dessutom hade Pak Doo-ik lyckats göra det som blev segermålet. Italien fick åka hem och Nordkorea fick möta en annan sensation i detta VM, Portugal. Det blev en match där Nordkoreanerna chockade och tog ledningen med 3-0 innan Eusebio och hans portugiser till sist kunde vinna med 5-3.
2009 hundrade målet av Wambach.
Under ledning av Pia Sundhage spelade USAs damer en träningslandskamp mot Kanada idag 2009. Efter en mållös första halvlek lyckades USA göra ett mål i andra. Målet gjordes av den speciella målskytten Abby Wambach. Det var hennes mål nummer 100 i landslaget. Hon debuterade 2001 och spelade sin sista landskamp 2015. Hon har rekordet i snabbhet att nå 100 mål, på bara nio år. Hon gjorde 255 landskamper och 184 mål. 184 mål är rekord av alla spelare i hela världen damer som herrar.
2009 Mauricio Baldivieso hoppar in i Bolivianska ligan.
Liga de Fútbol Profesional Boliviano som är detsamma som Bolivianska proffsligan i fotboll. Där spelades idag 2009 en match mellan Club Aurora och La Paz som slutade 1-1. Det unika i matchen var att managern Julio César Baldivieso hade kallat sin egen son Mauricio Baldivieso till matchen och han fick hoppa in mot slutet. Mauricio skrev då Sydamerikansk historia genom att vara den yngste spelaren någonsin som spelat i någon av de sydamerikanska ligorna. Mauricio skulle fylla 13 år tre dagar efter dagens match. 2018, 22 år gammal lade han ner sin fotbollskarriär. Då hade han gjort 1 (EN) U-20 landskamp för Bolivia.
FOTBOLLSPROFILER SOM FÖDDES 19 JULI.
Ebbe SAND blir 53 år.
Ebbe SAND är född 1972 i Ålborg, Danmark
Anfallare
66 A-landskamper för Danmark (1998-2004).
Klubbar som spelare:
Hadsund BK (1977-92),
Brøndby IF (1992-99),
Schalke 04 (1999-2006).
Lag som tränare:
Silkeborg IF (2006-07),
Danmarks landslag (2008-14 anfallstränare),
Schalke 04 (2015-19 sportdirektör),
Brøndby IF (2019 fotbollschef),
Danmarks landslag (2020-21 anfallstränare).
Rene HOUSEMAN blev 64 år.
Rene Orlando HOUSEMAN var född 1953 i La Banda, Argentina och dog den 22:a mars 2018 efter en lång tids kamp mot cancern i Buenos Aires, Argentina.
Mittfältare
55 A-landskamper för Argentina (1973-79).
Klubbar som spelare:
Defensores de Belgrano (1971-73),
Huracán (1973.80),
River Plate (1981),
Colo-Colo (1982),
Amazulu (1983),
Independiente (1984),
Excursionistas (1985).
Världsmästare 1978
DAGENS MATCHTRÖJA 19 JULI 2025.
DAGENS RHIANN.
DAGENS ORD.
HA ETT FINT VECKOSLUT!
FAKTA OCH TANKAR OM TORSDAG: 17 JULI 2025.
Golf, golf och fotboll.
Torsdagen betyder Koko-golf. Igår var vi alla fyra på plats. För första gången i år spelade vi i regn. Fast det var bara under två hål. På de andra sexton hålen var det varmt och skönt och det slutade i strålande solsken. Detta skulle man även kunna säga stämde med mitt spel. Ett sämre på de första nio och två bättre på de sista nio. Det blev 37 poäng och en lite sänkning till 17,0 i handikapp. Det blev även vinst på de sista nio hålen. Hela 40 kronor vann jag. Dessa lade jag på en glass som kostade 39 kronor. Det betydde att jag hade en krona över att handla för på vägen hem. Det behövdes lite stödköp som jag gjorde på Coop.
Det blev mat till hundarna och till oss andra lite bullar och ost. Sedan blev det mer golf. Av de fyra stora tävlingar som kallas Majors så går tre i USA. Där startar man de första två dagarna på både hål ett och tio. På så sätt går det snabbare att få alla spelare att klara av arton hål. En tävling går i Storbritannien och den kallas The Open. Den startade igår enligt gamla brittiska regler. Det betyder att alla ska starta på hål ett. Med 156 deltagare och tre spelare i varje boll så blev det 52 bollar som gick ut. Det betyder att lokal tid startade första bollen 6:35 och sista bollen gick ut 16:16. Värd för tävlingen är i år Royal Portrush Golf Club i County Antrim på Nordirland. Det är tredje gången tävlingen går här. 1951 vann engelsmannen Max Faulkner här och 2019 blev irländaren Shane Lowry mästare på denna bana.
Golfen avgörs ju inte förrän efter fyra dagars spel så där återkommer jag. Fotbolls-EM avgjordes igår. Åtminstone för Sveriges del. Det var deras tur att gå ut mot de regerande mästarna England i kvartsfinal nummer två. Det var en märklig match. Sverige tog kommandot och gjorde ett snabbt mål. Sedan gjorde de ett till och med 2-0 såg det bra ut i första halvlek. I andra var det nästan bara England, med då Sverige inte släppt in något mål hittills i EM så såg det ut att gå vägen. I minut 79 och 81 ändrades allt och det stod 2-2. Förlängning spelades i drygt 30 minuter och England som hade momentum tappade detta totalt och Sverige var närmare ett segermål. Men det fick avgöras på straffar. När herrmatcher avgörs på straffar så kan en målvaktsräddning avgöra allt. Damerna igår vann på de få straffar som gick in. Av de tio straffar som lades så var det endast fyra som gick in. 2-2 i straffar och i sjunde omgången kom nästa mål. Det innebar att det inte längre fanns något Nordiskt lag kvar i turneringen. Och som jag förutspådde i starten av EM så är inte det svenska damlandslaget i fotboll tillräckligt bra för att vinna en större turnering.
IDAG! FREDAG: 18 JULI 2025.
NAMNSDAG:
Fredrik och Fritz.
Namnsdagar för den 18:e juli i kronologisk ordning:
1702–1900 – Fredrik (till minne av en biskop i Utrecht, som blev mördad denna dag och helgonförklarad efter sin död 838.)
1901–1985 – Fredrik
1986–1992 – Fredrik, Fred och Freddy (utgått)
1993–2000 – Fredrik och Fred (utgått)
Från 2001 – Fredrik och Fritz
TEMADAG:
FOTBOLLSHISTORIA FRÅN 18 JULI.
1882: Fotbollens första superstjärna föds.
Egentligen skulle Arthur Friedenreich varit med bland fotbollsprofiler som föddes i dag, men han kom aldrig upp i 50 landskamper, men var i övrigt en nästan glömd fotbollsstjärna som är så mycket mer unik än dagens stjärnor. Han född 18 juli 1892 i São Paulo och dog 6 september 1969. Kallad Tigern var han den första mörkhyade superstjärnan inom fotboll. Han anses vara en av tidernas bästa målgörare. Friedenreich var en pionjär som med sin mörka hudfärg stötte på rasismen i alla dess fula varianter. För att undkomma glåpord försökte han dölja sin afrikanska härkomst genom att platta sitt hår och sätta på sig ett hårnät.
Då mörkhyade spelare i Brasilien behandlades olika även av domarna utvecklade Friedenreich sin spelstil till en snabb, flytande sådan. Detta för att undkomma de värsta tacklingarna och efterslängarna, som det ändå inte var säkert att han skulle få frispark för – då han ju var av en annan hudfärg. Trots detta avancerade han till att bli en av den brasilianska fotbollens första storstjärnor. Friedenreich anses vara en av de första att bemästra tekniken att vid skottögonblicket ge bollen en rotation i sidled vilket då ger en snurrande boll och därmed en skruvad bollbana.
1914 var Friedenreich med i brasilianska landslagets första match någonsin då laget mötte engelska Exeter City FC. Sammanlagt blev det 22 officiella landskamper och 10 mål med vinster i bl.a. Copa América 1919 och 1922. Han avslutade karriären efter spel i Rio de Janeiroklubben Flamengo 1934 42 år gammal. Sammanlagt gjorde han 1 239 mål på 1 329 matcher, vilket är näst bäst genom tiderna (alla är dock inte dokumenterade); bara Pelé har gjort fler mål, 1 380 mål. Andra källor påstår dock att han gjorde 1329 mål på 1239 matcher, vilket i sådana fall skulle innebära att han har gjort fler mål än Pelé.
Friedenreich avled 6 september 1969, 77 år gammal. Till hans ära delades 1969–1975 och åter sedan 2008 ett pris ut, Prêmio Arthur Friedenreich, till den spelare som varje säsong totalt gjort flest mål i den brasilianska fotbollen.
1994: Tony Meola byter fotboll till football.
Tony Meola är en fotbollsmålvakt från USA som kom upp i 100 landskamper. Han kom till fotbollen från collage där han fått stipendier både för fotboll, friidrott och baseball. 1988 spelade han sin första landskamp och han stod som USA:s målvakt i VM på hemmaplan 1994. Direkt efter VM ville han försöka sig på Amerikansk fotboll. Han skrev idag 1994 kontrakt med New York Jets. Det blev dock ingen större succé. Redan i augusti 1994 bröts kontraktet och Tony var tillbaka som fotbollsmålvakt.
FOTBOLLSPROFILER SOM FÖDDES 18 JULI.
Hege RIISE blir 56 år.
Hege RIISE född 1969 i Lørenskogs kommun, Norge
Mittfältare
2 U- och 188 A-landskamper för Norge (1990-2004).
Klubbar som spelare:
Setskog/Høland (1985-95),
Nikko Securities (1995-97),
Setskog/Høland igen (1998-99),
Asker (2000).
Carolina Courage (2001-03),
Team Strømmen (2004-06)
Lag som tränare:
Team Strømmen (2006-08),
USA (2009-11 assisterande)
LSK Kvinner (2011-20)
Englands damlandslag (2021),
Storbritanniens OS-damlandslag (2021),
Norge U-19 (2021-22),
Norges damlandslag (2022-23).
VM-guld 1995 och OS-guld 2000.
Giacinto FACCHETTI blev 64 år.
Giacinto FACCHETTI var född 1942 i Treviglio, Italien och dog den 4:e september 2006, Milano, Italien i bukspottkörtelcancer.
Försvarare
94 A-landskamper för Italien (1963-77).
Klubbar som spelare:
Trevigliese (1956-60) ,
Inter (1960-78) där det blev 476 matcher.
Europamästare 1968 och VM-silver 1970.
DAGENS MATCHTRÖJA 18 JULI 2025.
DAGENS RHIANN.
DAGENS ORD.
HA EN MYSIG FREDAG!
NAMNSDAG: Bruno.
TEMADAG: Dagen för världsomfattande rättvisa. Emojins dag.
RUBRIK.
Bättre golf med ny golfhund. Ada Norges Zlatan?
FOTBOLLSHISTORIA FRÅN 17/7:
1930: Bert Patenaude från USA gör det allra första hat trick i VM. 1975: UEFA inför regeln att straffar ska användas istället för omspel. 1991: I England beslutar de högsta klubbarna att byta ut Division 1 mot Premier League. 1994: Brasilien och Italien spelar en mållös VM-final som Brasilien vinner på straffar. 2011: Japan tar sitt första världsmästerskap i fotboll (damer).
FOTBOLLSPROFILER FÖDDA 17/7:
Victor NILSSON LINDELÖF, Anders SVENSSON, Jaap STAM, Jan WOUTERS, CARLOS ALBERTO.
FAKTA OCH TANKAR OM ONSDAG: 16 JULI 2025.
Bättre golf med ny golfhund. Ada Norges Zlatan?
Olika väderprognoser från de nordiska länderna sa att det INTE skulle regna i sydvästra Skåne igår. SMHI hade i en vecka fram till igår morse en prognos som sa att det SKULLE REGNA. I ett sådant läge har vi ställt in det tilltänkta golfrundan. Men då SMHI hade fyllt regn under hela måndagen och detta var lögn i halsen på dem så trotsade vi, jag, dottern och vår nya golfhund Billie, och körde till Söderslätt där vi bokat tid tjugo över åtta. Vår golfvän Jocke var också på plats och det visade sig var en perfekt golfdag utan en enda liten droppe regn. Spelet var ömsom vin ömsom vatten. Det fungerade inte riktigt, men betydligt bättre än de senaste två dagarna. Jag lyckades faktiskt gå runt på par, 36 poäng och med detta var jag bäst i bollen. Fast vi tävlade inte med varandra, utan det fick bli att tävla med sig själv. Det gick så bra att jag sänkte mitt handikapp med 0,1, samma som jag höjde handikappet med i förrgår. Så jag får vara nöjd.
Hemma blev vi än mer nöjda då vi tog en av våra frukostar med allt vad som där hör till. Klockan var halv ett så vi kanske skulle kunna kalla det lunch. Hustrun och dottern åkte iväg på ärenden. Bland annat skulle en ny tvättmaskin inhandlas, eller åtminstone beställas. Jag sattes att passa hundarna med ett antal korsord. Dessa blev lösta lagom till att hundarna skulle ha middag. Sedan kom alla hem och strax därefter var det tid för dotterns inbjudna vänner att dyka upp. Det var dock ett av de kortare bjudningarna och lagom till den första kvartsfinalen i dam-EM i fotboll var det lugnt i huset igen.
För det första måste jag än en gång undra; Varför i hela fridens namn ska matcherna som många vill se och som många unga tittar på, börja klockan nio på kvällen. Jag känner en hel del som brukar lägga sig vid denna tid och som aldrig kan stanna uppe till elva för att se klart. Morgontidningarna kan inte heller ha något skrivet då matchslut är långt efter pressläggningen. Det var en match som hade alla möjligheter att sluta oavgjort och då hade jag vikt ner mig. Förlängning och straffar hade blivit för sent då det är Koko-golf tidigt idag. Nu var Cristiana Girelli så vänlig att hon nickade in 2-1 strax före matchslut och så var Italien vidare till semifinal och av de fem nordiska lag som deltog är endast Sverige kvar. Frågan är om de är det efter kvällens match mot England.
IDAG! TORSDAG: 17 JULI 2025.
NAMNSDAG
Bruno.
Namnsdagar för den 17:e juli i kronologisk ordning:
Före 1901 – Alexius (till minne av ett romerskt helgon, som lämnade sin hustru på bröllopsnatten och i 17 år vallfärdade till olika platser, innan han återvände hem)
1901–1985 – Alexis (nu 12 december)
1986–1992 – Alexis, Alex (utgått) och Alice
1993–2000 – Alexis och Alice (nu 23 juni)
Från 2001 – Bruno
TEMADAG
Dagen för världsomfattande rättvisa.
Världsdagen för internationell rättvisa, även kallad ”Day of International Criminal Justice” eller ”internationell rättvisa” firas över hela världen den 17 juli som en del av ett försök att erkänna det framväxande systemet för internationell straffrätt samt för att uppmärksamma grundandet av den internationella brottmålsdomstolen i Haag den 17 juli 1998.
Emojins dag.
Den 17e juli, firar vi de populära små karaktärer som för evigt har förändrat hur vi kommunicerar. Det är nämligen emojins dag idag. Men varför firas emojin just detta datum? Jo, detta beror på att emojin som symboliserar en kalender visar detta datum. Därför valdes den 17e juli som emojins dag. Självklart är det inte bara just den emojin som firas idag, det är alla emojis.
FOTBOLLSHISTORIA FRÅN 17 JULI.
1930 VMs första hat trick.
Första VM gick i Uruguay. På femte dagen av detta VM kom VM-turneringarnas första hat trick. Det var i matchen mellan USA och Paraguay. Den slutade 3-0 och Bert Patenaude gjorde alla tre målen. Han spelade de två gruppspelsmatcherna och var med i semifinalförlusten mot Argentina och spelade efter VM en träningsmatch mot Brasilien. Sedan avslutade han sin landslagskarriär. På sina fyra matcher gjorde han sex mål. 1,5 mål per match är hyfsad statistik.
1975 UEFA inför ny regel.
Vid oavgjort resultat i finalen i UEFA Cupen, Cupvinnarcupen, Europeiska Mästarcupen och EM hade man haft omspel för att kora en mästare. I dagens UEFA-möte 1975 tog man beslutet att vid oavgjort skulle finalerna avgöras med straffsparkar. FIFA hade tagit ett liknande beslut i deras turneringar fem år tidigare, men UEFA höll fast vi omspel fram till idag. Första gången straffar användes var i EM-finalen 1976 mellan Tjeckoslovakien och Västtyskland då tjeckerna vann.
1991 Ny fotbollsorganisation i England.
De Engelska division 1 lagen höll idag ett möte. Det var 22 lag som på detta möte beslöt att bryta med Football League och bilda en egen liga kallad FA Premier League. Detta för att alla klubbar i de fyra ligorna hade lika många röster var och de bästa lagen började halka efter de andra Europeiska storklubbarna då de hade sämre TV-avtal och därmed mindre pengar att röra sig med. Det var framförallt Arsenal, Everton, Liverpool, Manchester United, och Tottenham Hotspur som drev igenom den nya ligan Premier League.
Säsongen 1992-93 startade den första Premier League med följande 22 lag: Arsenal, Aston Villa, Blackburn Rovers, Chelsea, Coventry City FC Crystal Palace, Everton, Ipswich Town, Leeds United, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Middlesbrough, Norwich City, Nottingham Forest, Oldham Athletic, Queens Park Rangers FC, Sheffield United, Sheffield Wednesday, Southampton, Tottenham Hotspur och Wimbledon.
1994 VM avgörs på straffar.
Sverige hade gjort sitt nästbästa fotbolls-VM genom att ta ytterligare ett brons. Idag 1994 gick finalen på Rose Bowl i Pasadena. 94 194 hade kommit för att se Brasilien möta Italien. Det blev en ganska tillknäppt match och inget av lagen lyckades få in bollen. Det blev ännu en final som fick avgöras på straffar. Finalens sista straff lades av skyttekungen Roberto Baggio. Som så ofta så missade en av de säkrare straffskyttarna och det blir det som är minnet av denna final. Men det fanns en brasilianare och två italienare till som också missade. Brasilien tog sitt fjärde VM med 3-2 på straffar.
2011 Japans första VM-titel i fotboll.
Tyskland stod som värd för VM i fotboll för damer. De var även favoriter, men Tyskland har svårt att nå ända fram i hemma-VM. De förlorade i kvarten till Japan med 0-1. Just Japan gjorde ett strålande VM. De förlorade visserligen till England i gruppspelaet, men kom tvåa i gruppen och var klara för slutspel. Efter kvartsfinalsegern över Tyskland ställdes de mot Sverige i semifinalen. Det blev 3-1 och svenskorna tog sedan brons genom att besegra Frankrike med 2-1. Dagens VM-final stod mellan Japan och USA. 1-1 efter full tid och 2-2 efter förlängning tog det hela till straffar. Efter att USA missat sina tre förta så behövdes bara fyra omgångar innan Japan tagit en ointaglig 3-1 ledning och blev världsmästare i fotboll för första gången.
FOTBOLLSPROFILER SOM FÖDDES 17 JULI.
Victor NILSSON LINDELÖF blir 31 år.
Victor Jörgen NILSSON LINDELÖF född 1994 i Västerås.
Försvarare
35 U- och 71 A-landskamper för Sverige (2010-).
Klubbar som spelare:
IK Franke (2001-04),
Västerås IK (2005-06),
Västerås SK (2007–11),
Benfica (2012–17),
Manchester United (2017-25).
Han vann EM U-21 2015 och har vunnit Guldbollen två gånger 2018 och 2019.
Anders SVENSSON blir 49 år.
Anders Gunnar SVENSSON född 1976 i Göteborg.
Mittfältare
16 U- och 148 A-landskamper för Sverige (1996-2013).
Klubbar som spelare:
Guldhedens IK (1980-90),
Hestrafors IF (1990-92),
IF Elfsborg (1993-2001),
Southampton (2001-05),
IF Elfsborg igen (2005-15).
Han är den fotbollsspelare som gjort flest landskamper av alla svenska manliga fotbollsspelare.
Jaap STAM blir 53 år.
Jakob "Jaap" STAM är född 1972 Kampen, Nederländerna.
Försvarare
67 A-landskamper för Nederländerna (1996-2004).
Klubbar som spelare:
DOS Kampen (1982-92),
Zwolle(1992-93),
Cambuur (1993-95),
Willem II (1995-96),
PSV Eindhoven (1996-98),
Manchester United (1998-2001),
Lazio (2001-04),
Milan (2004-06),
Ajax (2006-07).
Lag som tränare:
Zwolle (2009-13 tillf. och assisterande tränare),
Ajax (2013-14 ass. tränare),
Jong Ajax (2014-16 ass. tränare),
Reading (2016-18),
Feyenoord (2019),
FC Cincinnati (2020–21),
DOS Kampen (2024–).
Jan WOUTERS blir 65 år.
Jan Jacobus WOUTERS är född 1960 Utrecht, Nederländerna
Mittfältare
70 A-landskamper för Nederländerna (1982-94).
Klubbar som spelare:
FC Utrecht (1980-86),
AFC Ajax (1986-92),
FC Bayern München (1992-94),
PSV Eindhoven (1994-96).
Lag som tränare:
FC Utrecht (1996-97),
AFC Ajax (1997-2001),
Glasgow Rangers (2001-06 assisterande),
PSV Eindhoven (2006-09 assisterande),
FC Utrecht igen (2009-14),
Kasimpasa (2015),
Feyenoord (2015-18 assisterande)
CARLOS ALBERTO blev 72 år.
CARLOS ALBERTO TORRES var född 1944 i Rio de Janeiro, Brasilien och dog den 25:e oktober 2016 i Rio de Janeiro, Brasilien av en hjärtattack.
Försvarare
53 A-landskamper för Brasilien (1964-77).
Klubbar som spelare:
Fluminense (1963-66),
Santos (1966-74),
Fluminense igen (1974-77),
Flamengo (1977),
New York Cosmos (1977-80),
California Surf (1981),
New York Cosmos igen (1982).
Lag som tränare:
Flamengo (1983-85),
Corinthians (1985-86),
Náutico (1987-88),
Miami Sharks (1988),
Once Caldas (1989-90),
Monterrey (1991-92),
Club Tijuana (1992),
Botafogo (1993-97),
Atlético Mineiro (1998),
Querétaro (1998-99),
Unión Magdalena (2000-01),
Flamengo (2001-02),
Botafogo igen (2002),
Paysandu (2004-05),
Azerbajdzjans landslag (2005).
Världsmästare 1970
DAGENS MATCHTRÖJA 17 JULI 2025.
DAGENS RHIANN.
DAGENS ORD.
HA EN FIN TORSDAG!
NAMNSDAG: Reinhold och Reine.
TEMADAG: Ölets dag.
RUBRIK.
Golf, nej inte idag heller. MFF 3-1 plus 3-1.
FOTBOLLSHISTORIA FRÅN 16/7:
1950: VM i Brasilien avslutas i besvikelse för värdlandet på världens största fotbollsarena.
FOTBOLLSPROFILER FÖDDA 16/7:
Gareth BALE, Sergio BUSQUETS, Mousa DEMBÉLÉ, Carli LLOYD, Włodzimierz SMOLAREK.
FAKTA OCH TANKAR OM TISDAG: 15 JULI 2025.
Golf, nej inte idag heller. MFF 3-1 plus 3-1.
Förra året så hade Söderslätt sin golfvecka denna vecka. För mig spelar det inte så stor roll då jag har min golfvecka denna vecka i år. Jag kan bara tacka klubben för att de ändrade tid till i år. På så sätt slipper jag att stå sist i resultatprotokollet. Nu är det bara jag själv som vet om mina usla resultat. Vi var tre Koko-gubbar och de förklarade att golf var en varannandagssport. Detta sa de då jag berättade om min usla golf i måndags. Golf är INTE en varannandagssport. Jag var precis lika dålig igår. Det var i stort sett endast ett slag av de 97 jag kom sist på av oss tre som var bra. Det var en chipp som resulterade i en birdie. Annars så fungerade ingenting. Men jag säger som Mora träsk i låten På Zoo:
”Nu är vi trötta nu vill vi gå hem
Zoo, zoo, vi har vart på zoo
Men nästa vecka kommer vi igen
Zoo, zoo, vi ska gå på zoo”
För mig gäller inte nästa vecka utan nästa dag. På’t igen idag.
Då jag anlände hem så var det för att avlösa hundvakten som vi hyrt då hustrun och dottern var på kulturen i Lund under dagen. Då hundvakten lämnade gjorde också vår inneboende och hans pojkvän det. De skulle tillbaka till Stockholm ett par veckor. Hundarna fick sin middag och Lundabesökarna kom hem. Dottern skulle förbereda lite till nya gäster som skulle komma och titta på Allsång på Skansen. Jag letade upp sidan frontrowsport. Där kan man hitta diverse fulstream gratis. Jag hittade MFF mot Iberia från Georgien i kval till Champions League. Det var egentligen en ganska ointressant match då det var returen från förra veckan. MFF hade vunnit den matchen med 3-1 borta. Efter 0-0 i paus så blev det en matchbild liknande den i första matchen. MFF tog ledningen med 3-0 och i matchens allra sista spark reducerade Iberia till 3-1. Totalt är MFF vidare med 6-2 till nästa kvalomgång. I den möter MFF RFS från Lettland.
IDAG! ONSDAG: 16 JULI 2025.
NAMNSDAG
Reinhold och Reine.
Namnsdagar för den 16:e juli i kronologisk ordning:
Före 1795 – Raineldes (till minne av ett brabantiskt helgon från 600-talet), Rut (nu 4 januari) och Susanna (nu 11 augusti)
1795–1900 – Reinhold
1901–1985 – Reinhold
1986–1992 – Reinhold, Reine och Reino (utgått)
1993–2000 – Reinhold och Reine
Från 2001 – Reinhold och Reine
TEMADAG
FOTBOLLSHISTORIA FRÅN 16 JULI.
1950 VM upplösning.
Världsmästerskapet i fotboll gick i Brasilien och det spelades inte någon riktig final utan fyra lag hade gått till en slutspelsserie som avslutades idag 1950. De fyra lagen var Brasilien, Uruguay, Spanien och Sverige. Inför sista omgången idag så ledde Brasilien gruppen efter två segrar och 13-2 i målskillnad. Uruguay låg tvåa, Spanien med en oavgjord match mot Uruguay på tredje plats och Sverige med noll poäng fyra. Först idag möttes Sverige och Spanien i en match som blev som en bronsmatch på Estádio do Pacaembu i São Paulo inför 11 227 åskådare. Sverige vann med 3-1 och säkrade bronset.
Matchen mellan Brasilien och Uruguay blev som en final där det räckte för brassarna att spela oavgjort för att säkra sitt första världsmästerskap. Denna match spelades på nybyggda Maracanã i Rio de Janeiro. Här var det lite mer publik. Officiellt skrevs siffran till 173 850 men många ansåg att det snarare var strax över 200 000. Efter en mållös första halvlek tog Brasilien planenligt ledningen med 1-0 i början av andra. Men Uruguay kom igen. Juan Schiaffino kvitterade och Alcides Ghiggia gav Uruguay den ledning som stod sig matchen ut. Uruguay hade tagit sitt andra VM och i uppståndelsen och den brasilianska besvikelsen delades det aldrig ut några medaljer utan Sverige fick sina bronspengar av en kurir som sändes ut till flygplatsen och bl a hittade Calle Palmér som fick ta hand om bronsmedaljerna till sina landslagskompisar.
Mer kuriosa från turneringen var att det skulle finnas 16 länder, men bara 13 ställde upp. Indien skickade aldrig iväg någon trupp då FIFA hade förbjudit dem spela barfota vilket de alltid gjorde annars. Turkiet hade inte råd att åka över Atlanten och kom inte av det skälet. Skottland var inbjudet då de blev tvåan i Brittiska mästerskapen. Regeln att både ettan och tvåan skulle få vara med i VM hade FIFA tagit bort. Skottland tyckte det var fel att bara vinnarna av Brittiska mästerskapen skulle vara med. Vinnare var England, så i protest mot FIFAs nya regel tackade skottarna nej i ren trots, fast att de var inbjudna.
FOTBOLLSPROFILER SOM FÖDDES 16 JULI.
Gareth BALE blir 36 år.
Sergio BUSQUETS blir 37 år.
Mousa DEMBÉLÉ blir 38 år.
Carli LLOYD blir 43 år.
Carli Anne (Hollins) LLOYD född 1982 i Delran Township, New Jersey, USA
Mittfältare
10 U- och 316 A-landskamper för USA (2002-).
Klubbar som spelare:
Central Jersey Splash (1999),
New Brunswick Power (2000),
South Jersey Banshees (2001),
Rutgers Scarlet Knights (2001–04),
New Jersey Wildcats (2004),
Chicago Red Stars (2009),
Sky Blue FC (2010),
Atlanta Beat (2011),
Western New York Flash (2013–14),
Houston Dash (2015–17),
Manchester City (2017 lån),
NJ/NY Gotham FC (2018–21).
OS-guld 2008 och 2012 och världsmästare 2015.
Włodzimierz SMOLAREK blev 54 år.
Włodzimierz Wojciech SMOLAREK var född 1957 i Aleksandrów Łódzki, Polen och död 7 mars 2012 i Aleksandrów Łódzki, Polen av en hjärtattack.
Anfallare
60 A-landskamper för Polen (1980-92).
Klubbar som spelare:
Włókniarz Aleksandrów Łódzki (1967-73),
Widzew Łódź (1973-77),
Legia Warszawa(1978),
Widzew Łódź igen (1979-86),
Eintracht Frankfurt (1986-88),
Feyenoord (1988-90),
Utrecht (1990-96).
Klubbar som tränare:
Feyenoord (1996-2009 ungdomslaget)
DAGENS MATCHTRÖJA 16 JULI 2025.
DAGENS RHIANN.
DAGENS ORD.
HA EN FIN ONSDAG!
NAMNSDAG: Ragnhild och Ragnvald.
TEMADAG: Tornedalingarnas dag. Världsdagen för ungdomars talanger.
RUBRIK.
Perfekt golf så när som på det usla spelet. Musikkväll. Mjällby Allsvenska ledare och Chelsea världsmästare. Kan Trump ändra fotboll till soccer?
FOTBOLLSHISTORIA FRÅN 15/7:
1989: Laurie Cunningham dör i en bilolycka. 2004: FIFA, eller åtminstone Sepp Blatter, erkänner att fotbollens ursprungsland är Kina.
FOTBOLLSPROFILER FÖDDA 15/7:
Peter ODEMWINGIE, Alexander FREI, Mario KEMPES.
FAKTA OCH TANKAR OM MÅNDAG: 14 JULI 2025.
Perfekt golf så när som på det usla spelet. Musikkväll. Mjällby Allsvenska ledare och Chelsea världsmästare. Kan Trump ändra fotboll till soccer?
Väderprognosen har hela förra veckan lovat att det skulle regna igår. Det var tredje gången som familjen bokat in golftid på Bosjökloster GK. De två första gångerna i år har vi avbokat för att det regnat. Nu struntade vi i meteorologerna och valde att vara på golfklubben halv nio. Det regnade inte allt utan var strålande solsken och vackert väder. Då yngsta dottern ringde på eftermiddagen så var hustrun lyrisk över det fina vädret och naturen som banan gick i. Hon påstod att det varit en perfekt dag för familjeutflykten. Det var då jag vrålade till och sa att det inte alls varit helt perfekt. Jag tror jag gjorde min sämsta golfrunda på år och dag. Alla slag och puttar som varit att lita på i förrgår var som bortblåsta igår. Det fanns i stort sett inte ett enda slag som blev som jag tänkt. Det är detta som är tjusning och förbannelse med golf. Ena dagen spelar man som en gud och nästa som om man höll i ett par klubbor för första gången. Men det var varken väder eller golfbanan som var orsaken till vårt dåliga spel. Nåja, det var en trevlig dag med god fika och ett par chokladgolfbollar som vi köpte för att ta med hem till kvällsfikat.
Nu var det så att det inte blev något kvällsfika inom familjen. Dottern har sin sista semestervecka och då ska det vara fullt av gäster i huset. Igår var det fest för en sjungande och spelande amerikan som är tillsammans med en av våra vänner till våra kinesiska vänner. Amerikanen hade inte länge tillåtelse att stanna i Sverige utan skulle åka tillbaka till USA i veckan. Så detta var lite en avskedsfest till hans ära.
Själv passade jag på att se Sirius mot Mjällby i Allsvenskans omgång 16. Det var ett småplottrigt och trevligt spelande Mjällby som ganska snabbt hade tagit ledningen med 2-0. Då förstod man att de ledde Allsvenskan. Det gjorde man även i andra halvlek då de totalt slutade spela fotboll och bara såg till att försvara sin ledning. Lika kul som det var att se serieledarna i första halvlek, lika tråkiga var de i andra. De fick också ett mål i baken, men de lyckades hålla undan och vinna med 2-1 och dryga ut serieledningen med fyra poäng till tvåan Hammarby.
Sedan var det VM-finalen för klubblag. Chelsea vann ju med klara 3-0 över PSG och därför kan Chelsea kalla sig världsmästare de närmsta fyra åren. Till dess är inte Trump president längre, om han inte lyckas skriva om lagen. Igår var Trump och Infantino i sina essen. Då Chelsea skulle fira på podiet med pokalen och Infantino visade Trump att det var dags för dem att stiga av podiet så vägrade Trump detta och stod kvar bland Chelseas spelare. Det satte lite sordin på det våldsamma firande som var tänkt. Efteråt filosoferade Trump om att det far en fantastisk sport som man i Europa kallade Football. I USA sa man Soccer. Han ansåg att det kanske var svårt att ändra, men det syntes tydligt att han funderade på att ändra fotboll till att heta soccer över hela världen.
IDAG! TISDAG: 15 JULI 2025.
NAMNSDAG:
Ragnhild och Ragnvald.
Namnsdagar för den 15:e juli i kronologisk ordning:
Före 1901 – Apostlarnas delning (Denna benämning på dagens datum, som på latin heter Divisio apostolorum. Enligt legenden ska benrelikerna efter apostlarna Paulus och Petrus blivit sammanblandade, men denna dag ska en röst från himlen ha sagt vilka ben, som hörde till vem.)
1901–1985 – Ragnhild
1986–1992 – Ragnhild, Ragni (utgått) och Runo (utgått)
1993–2000 – Ragnhild och Ragnvald
Från 2001 – Ragnhild och Ragnvald
TEMADAG:
Tornedalingarnas dag.
Idag den 15 juli uppmärksammas tornedalingarnas dag! Tornedalingar är en av Sveriges fem nationella minoriteter och deras språk heter meänkieli. En tornedaling är en person som bor eller härstammar från områden kring Torne älv och är finsktalande och som kulturellt räknar sig som tornedaling. I dag bor cirka 50 000 tornedalingar i framför allt Haparanda, Övertorneå och Pajala kommuner samt i delar av Kiruna och Gällivare kommuner.
Flaggan är gul, vit och blå och färgerna symboliserar en sommarblå himmel, den gula solen samt de vintervita vidderna. Flaggan antogs som symbol för tornedalingarna 2013.
Världsdagen för ungdomars talanger.
Sedan 2015 har FN haft den 15 juli som en speciell dag för ungdomars talanger. Dagen är exakt vad den kallas; En dag då det gäller att hylla de unga som har speciella talanger inom många marknader.
FOTBOLLSHISTORIA FRÅN 15 JULI.
1989 Laurie Cunningham omkommer.
Laurie Cunningham föddes i London 1956. Han startade sin fotbollskarriär i Leyton Orient. I West Bromwich slog han igenom rejält och blev 1979 köpt till Real Madrid. Under åren fram till han blev 33 år hann han medverka i ytterligare ett antal klubbar. Då han idag på morgonen 1989 råkade ut för den trafikolycka som tog hans liv spelade han i Rayo Vallecano. Laurie lämnade efter sig fru och sin son. Han var den första färgade spelare som deltog i en mästerskapsmatch för det Engelska landslaget. (Mot Rumänien i kvalet till VM 1982.) Visserligen var Viv Anderson den förste färgade spelare i Englandströjan, men då rörde det sig om en vänskapsmatch.
2004 FIFAs kongress i Beijing.
Sepp Blatter håller öppningsanförande på FIFAs tredje internationella Expo i Beijing. Där erkänner han att fotbollen härstammar från Kina. Det har hittats bevis på att spelet har funnits sedan ungefär år 300 f. Kr. i staden Linzi i Shandong Provinsen. Sporten kallades där cuju, vilket rakt översatt skulle betyda ”sparka boll”.
Fast jag är inte riktigt enig med Blatter, där heller. Att sparka på något bolliknande har funnits i många kulturer genom tiderna. Jag anser att fotbollens födelse är då de första reglerna för spelet skrivs. Det gjorde de i Camebridge, England 1848. 1856 reviderades dessa regler och året därpå bildades världens första fotbollsklubb Sheffield FC. Därför anser jag att fotbollen härstammar från England.
FOTBOLLSPROFILER SOM FÖDDES 15 JULI.
Peter ODEMWINGIE blir 44 år.
Peter Osaze ODEMWINGIE är född 1981 i Tasjkent, Uzbekistan.
Anfallare
12 U-landskamper för Ryssland (1997-98), 3 U-, 6 OS- och 63 A-landskamper för Nigeria (2001-14).
Klubbar som spelare:
KAMAZ (1994),
CSKA Moskva (1994-98),
AS Racines Lagos (1999),
Bendel Insurance (2000-02),
La Louvière (2002-04),
Lille (2004-07),
Lokomotiv Moskva (2007-10),
West Bromwich Albion (2010-13),
Cardiff City (2013-14),
Stoke City (2014-16),
Bristol City (2016 lån),
Rotherham United (2016-17),
Madura United (2017-18).
Att Peter är född i Uzbekistan beror på att hans nigerianske far och ryska mor båda var läkarstuderande i Tasjkent. Vid två års ålder flyttade de till Nigeria.
Alexander FREI blir 46 år.
Alexander FREI är född 1979 i Basel, Schweiz
Anfallare
28 U- och 86 A-landskamper för Schweiz (1995-2011)
.
Klubbar som spelare:
FC Begnins (1987-88),
FC Aesch (1988-95),
FC Basel (1995-98),
FC Thun (1998-99),
FC Luzern (1999-2000),
Servette FC (2001-03),
Rennes (2003-06),
Borussia Dortmund (2006-09),
FC Basel igen (2009-13).
Lag som tränare:
FC Luzern (2013-14 sport direktör),
FC Basel (2015- ungdom),
FC Basel (2018 interim),
FC Wil (2020-22),
FC Basel (2022-23),
Aarau (2023-24).
Mario KEMPES blir 71 år.
Mario Alberto KEMPES Chiodi är född 1954 i Bell Ville, Argentina
Anfallare
43 A-landskamper för Argentina (1973-82).
Klubbar som spelare:
Instituto Córdoba (1967-73),
Rosario Central (1974-76),
Valencia (1976-81),
River Plate (1981-82),
Valencia igen (1982-84),
Hércules (1984-86),
First Vienna (1986-87),
VSE St Pölten (1987-90),
Kremser (1990-92),
Fernández Vial (1992-93)
Pelita Jaya (1993-94).
Klubbar som tränare:
Pelita Jaya (1995-96),
Lushnja (1996),
Mineros de Guayana (1997-98),
The Strongest (1999),
Blooming (2000),
Independiente Petrolero (2000-01).
Världsmästare 1978 där han avgjorde finalen med 2 mål och vann skytteligan på 6 mål.
DAGENS MATCHTRÖJA 15 JULI 2025.
DAGENS RHIANN.
DAGENS ORD.
HA EN BRA TISDAG!