• Boris dagliga blogg

Måndagen den 22:a september 2025

NAMNSDAG:          Maurits och Moritz.

NATIONALDAG:          Mali.

TEMADAG:          Höstdagjämningen.   Hummerpremiären.   Internationella bilfria dagen.   Hobbitdagen.   D-vitaminens dag.   Trappans dag.   Noshörningens dag.

RUBRIK.
Bowling och shuffleboard. Ståhl gjorde det igen! Bara oavgjort.

FOTBOLLSHISTORIA FRÅN 22/9:
1950: Tyskland är välkommen tillbaka i FIFA.
2005: Jonathan Woodgate ör allt annat än succé i debuten för Real Madrid.
2010: Northampton slår ut Liverpool på Anfield.

FOTBOLLSPROFILER FÖDDA 22/9:
THIAGO SILVA,   Maarten STEKELENBURG,   Harry KEWELL,   Emmanuel PETIT,   Stefan REHN.

FAKTA OCH TANKAR OM SÖNDAG: 21 SEPTEMBER 2025.

Bowling och shuffleboard.
Då det blev sent i förrgår så blev det sent även i går morse. Bandträningen var inställd då jag hade annat för mig. Egentligen är det döttrarna som hittar olika vänner. Några behåller de och några blir andra dotterns vän. En av dessa vänner är nu gift och har egna barn. Men hennes föräldrar hälsar ofta på. Vännen och föräldrarna kommer från Norge. Föräldrarna har även blivit vi äldres vänner. Då de är på besök i Skåne från Haugesund i Norge så brukar vi träffas någonstans och idka något fritidssysselsättning. Gärna då vi får tävla mot varandra. Fast igår var det vi pappor som tävlade mot döttrarna. Vi inledde med bowling. Där spelade vi individuellt och Norge vann över Sverige. Efter en timme på bowlingbanan så gick vi över till shuffleboard. Efter en timme där så hade de olika shuffelboardmatcherna slutat oavgjort i segrar mellan pappor och döttrar. Vårt möte denna gång var alltså på Big Bowl.

Ståhl gjorde det igen!
Då vi anlände anlände till Päronvägen så försökte jag ta mig in på min hemsida för att skriva detta. Det gick inte och jag kollade upp lite idrott i stället. Avslutningen av friidrotts-VM avslutades riktigt trevligt. I sista kastet av Daniel Ståhl svepte han iväg diskusen till 70,47 m, och tog därmed sitt tredje guld i VM i diskus. Med segerkastet var han två och en halv meter längre än tvåan världsrekordhållaren Mykolas Alekna från Litauen.

Bara oavgjort.
Självklart kollade jag även upp gårdagens Premier Leaguematcher. Det blev tre oavgjorda matcher. Den senaste matchen startade så att jag faktiskt kunde se lite av den. Det var en av de så kallade stormatcherna, åtminstone i denna omgång. Arsenal tog emot Manchester City. Haaland gjorde 0-1 och det stod sig tills det var dags för oss att ta hundarna på sin kvällspromenad. Då var det så kort tid kvar av matchen att den var slut då vi kom tillbaka. Jag har ju redan berättat om att alla matcher slutade oavgjort. Alltså gjorde Arsenal 1-1. Det målet kom tre minuter in på övertiden. Men det var inte Viktor Gyökeres som gjorde målet. De omtalade svenska målgörarna lyckas tydligen göra lika många mål i sina klubblag som i sitt landslag!

IDAG! MÅNDAG: 22 SEPTEMBER 2025.

NAMNSDAG!

Maurits och Moritz.

Namnsdagar för den 22:a september i kronologisk ordning:
 

Före 1830 – Mauritius (till minne av en romersk härförare, som i slutet av 200-talet övergick till kristendomen med hela sin legion, varvid de alla blev dödade)
1830–1900 – Maurits
1901–1985 – Maurits
1986–1992 – Maurits, Marlene (nu 4 april) och Moritz
1993–2000 – Maurits och Morgan (nu 28 mars)
Från 2001 – Maurits och Moritz

NATIONALDAG!

MALI
 

Mali erövrades under 1880-talet av Frankrike och fick 1920 namnet Franska Sudan. År 1959 erhöll landet tillsammans med Senegal självständighet som Malifederationen.  Ett år senare, den 22 september 1960, erkändes landet som det från Frankrike självständiga Mali.
 

Till flagga och nationalsång.

TEMADAG!

Höstdagjämningen.

Dag och natt är inte exakt lika långa över hela världen vid höstdagjämningen, men det är inte en dag, utan en ögonblicklig händelse. Den inträffar vid en bestämd tidpunkt. I år är det den 22 september 2025 kl. 20:19. Historiskt har höstdagjämningen haft stor betydelse för jordbrukssamhället, eftersom den signalerade slutet på skördetiden och början på en period av vila för marken. Redan under vikingatiden firades liknande övergångar med högtider och ritualer, där man tackade för årets skörd och förberedde sig för den mörkare delen av året. I modern tid uppmärksammas höstdagjämningen ofta genom naturvandringar, skördefester och olika kulturarrangemang över hela landet. På flera orter anordnas marknader och skördeevent som knyter an till gamla traditioner, men samtidigt har fått en nutida prägel med bland annat matupplevelser och lokalt hantverk. För många svenskar innebär dagen också en möjlighet att reflektera över naturens kretslopp och vikten av att ta till vara på de sista ljusa timmarna innan hösten tar vid på allvar.


Hummerpremiären.

Hummerpremiären markerar starten för den svenska hummerfiskesäsongen, en tradition som har djupa rötter längs Bohuskusten. Dagen infördes för att skydda bestånden av europeisk  hummer (Homarus gammarus) och reglera fisket, då arten under lång tid varit utsatt för överfiske. Försvaret av traditionen och de tydliga reglerna kring premiären är särskilt viktiga i Sverige, där hummern anses vara en gastronomisk delikatess och ofta förekommer vid festliga tillfällen. Många entusiaster, både lokala fiskare och turister, ger sig tidigt ut på havet i hopp om att fånga den första hummern, som ibland auktioneras ut till höga priser. På senare år har hållbart hummerfiske, inklusive märkning och återutsättning av mindre humrar, blivit en central del av firandet.


Internationella bilfria dagen.

Internationella bilfria dagen (World Carfree Day) infaller den 22 september varje år. Dagen har uppmärksammats världen över sedan år 2000 genom att bilister uppmanas att inte använda bilen under ett dygn.
Den internationella bilfria dagen lanserades av Carbusters, nu World Carfree Network, men föregicks av flera nationella kampanjer, bland annat i Storbritannien 1997 och Frankrike 1998. Idag organiseras bilfria dagar i ett stort antal europeiska länder under EU-projektet European Mibility Week.


Hobbitdagen.

Hobbitdagen är en temadag som uppmärksammar födelsedagen för två av J.R.R. Tolkiens mest kända karaktärer: Bilbo och Frodo Bagger. Dagen firas världen över av Tolkien-entusiaster för att hylla författarens arv och den fantastiska värld han skapade i böckerna om ”Hobbit” och ”Sagan om rinen”. Ursprungligen började Hobbitdagen firas av medlemmar ur Tolkien Society på 1970-talet, och den har sedan dess vuxit i popularitet även utanför litterära kretsar.

I Sverige har Hobbitdagen blivit särskilt populär bland fantasyfans och bokcirklar. Många bibliotek och bokhandlare arrangerar högläsningar från Tolkiens böcker, och det förekommer även temafester där deltagarna klär ut sig till hobbitar. Skolor och föreningar använder också dagen som ett tillfälle att lyfta fram fantasygenrens betydelse inom litteraturhistorien.

Bakgrunden till Hobbitdagen bottnar i det stora inflytande som Tolkiens verk haft på populärkulturen, inte minst i Sverige där ”Sagan om ringen” blev snabbt populär efter översättningen av Åke Ohlmarks på 1960-talet. Firandet i Sverige har förändrats över tid, från små privata sammankomster till offentliga evenemang som ibland lockar stora skaror deltagare, mycket tack vare de framgångsrika filmatiseringarna och ett ökat intresse för fantasygenren. Att fira Hobbitdagen har därmed blivit ett sätt att både hylla fantasylitteraturen och Tolkiens bestående påverkan på svensk kultur.


D-vitaminens dag.

D-vitaminens dag instiftades för att öka kunskapen om hur viktig D-vitamin är för vår hälsa, särskilt i länder som Sverige där solen under vinterhalvåret inte räcker till för kroppens egen produktion. Initiativet till temadagen kom för att uppmärksamma de risker som D-vitaminbrist innebär, bland annat för skelettet, immunförsvaret och det allmänna välbefinnandet. Enligt Livsmedelsverket är D-vitaminbrist relativt vanligt i Sverige, särskilt bland äldre, personer med mörkare hud och de som inte vistas tillräckligt ute i dagsljus.

Många experter ger tips på hur man kan få i sig tillräckligt med D-vitamin, till exempel genom att äta fet fisk, D-vitaminberikade mejeriprodukter eller genom att ta  kosttillskott under vintermånaderna. Vissa skolor och förskolor passar även på att lyfta ämnet i undervisningen, och det delas ofta medvetandegörande inlägg i sociala medier. Under de senaste åren har intresset för dagen vuxit i takt med ökat fokus på folkhälsa och näringsintag i Sverige, vilket också har lett till att fler söker kunskap om hur man kan förebygga vitaminbrist under årets mörkaste delar.


Trappans dag.

Trappans dag uppmärksammar vikten av vardagsmotion genom att välja trappan istället för hissen eller rulltrappan. Forskning visar att små förändringar, som att gå i trappor, kan minska risken för livsstilssjukdomar och förbättra hjärthälsa. Dagen vill inspirera fler att ta aktiva val till en bättre hälsa och motverka det ökande stillasittandet. Trappans dag har därmed blivit ett sätt att lyfta enkla hälsovanor med stor effekt, något som engagerat både arbetsplatser och allmänheten i Sverige. Bakom initiativet står 100 trappsteg, en ideell organisation som arbetar för att inspirera till ökad vardagsmotion och sluta hälsoklyftorna.


Noshörningens dag.

Noshörningens dag instiftades för att uppmärksamma de fem arter av noshörningar som hotas av utrotning, främst på grund av tjuvjakt och förlust av livsmiljöer. Dagen syftar till att sprida kunskap om noshörningarnas kritiska situation och att samla in pengar till olika bevarandeprojekt globalt. I Sverige arrangeras ofta aktiviteter på djurparker där besökare får lära sig mer om arternas betydelse i ekosystemen och hur man kan bidra till deras överlevnad. Initiativet har sina rötter i internationella samarbeten mellan naturvårdsorganisationer och har med tiden fått ett ökat genomslag även i svenska medier och skolor. Dagen uppmärksammas också digitalt genom kampanjer där svenska naturintresserade och djurvänner engagerar sig i insamlingar och informationsspridning på sociala medier.

FOTBOLLSHISTORIA FRÅN 22 SEPTEMBER.

1950 Tyskland välkomnas igen av FIFA.

Det tyska fotbollsförbundet bildades redan 1900, och fungerade som Tysklands fotbollsförbund fram till 1940 då det upplöstes till förmån för ”Det Tredje Rikets” fotboll. Nu blev det inte så mycket med detta då det inte spelades några riktiga landskamper under Andra världskriget. Då "det tredje riket" slutade 1945 återupptogs tyska förbundet som Västtyska fotbollsförbundet. Men på grund av vad som hänt i världskriget förbjöds både det tyska och japanska landslaget av FIFA. Men idag 1950 godkände FIFA att Västtyskland kom med igen. Två år senare kom även Östtyskland med i FIFA.

2005 Woodgates första framträdande i Real Madrid.

Jonathan Woodgate hade köpts till Real Madrid redan 2004, men en skada satte stopp för hans debut i sin nya spanska klubb. Men idag 2005 fick han äntligen chansen i en match mot Athletic Bilbao. Efter 25 minuter hade Jonathan gjort sitt första mål för Real Madrid. Problemet var att han gjorde det i eget mål. Som om det inte var nog på eländet så drog han på sig sin andra varning 20 minuter in på andra halvlek och blev utvisad. Tur att han spelade i Real Madrid för de vann till sist med 3-1 trots att deras nyförvärv inte var den förstärkning de tänkt.

2010 Liga Cup sensation.

Liverpool hade skrivit kontrakt med Roy Hodgson, men säsongen hade inte startat bra. Av de fem första matcherna hade det bara blivit en seger. Pool låg på sextonde plats i tabellen, men idag skulle de kunna släppa loss och visa vad de gick för. De mötte Northampton hemma i Liga cupen. Northampton låg 69 placeringar nedanför Liverpool i tabellsystemen. Trots detta lyckades de spela 2-2 och då straffavgörandet tog vid missade Liverpool två och Nothampton missade bara en straff. De hade skapat en av de större sensationerna i Engelsk fotboll på senare tid. Tyvärr för Northampton var skrällarna slut i fjärde omgången då de åkte ut mot Ipswich. 

FOTBOLLSPROFILER SOM FÖDDES 22 SEPTEMBER.

THIAGO SILVA blir 41 år.

THIAGO Emiliano da SILVA är född är 1984 i Rio de Janeiro, Brasilien
Försvarare
8 OS- och 113 A-landskamper för Brasilien (2008-22).

Klubbar som spelare:
Fluminense (1998-2000),
Barcelona (2000-01),
Fluminense igen (2001-02),
RS Futebol (2002-03),
Juventude (2003-04),
Porto (2004-05),
Dynamo Moskva )2005-06),
Fluminense än en gång (2006-09),
Milan (2009-12),
Paris Saint-Germain (2012-20),
Chelsea (2020-24),
Fluminense (2024–).

Maarten STEKELENBURG blir 43 år.

Maarten STEKELENBURG är född 1982 i Haarlem, Nederländerna
Målvakt
4 U- och 63 A-landskamper för Nederländerna (2002-21).

Klubbar som spelare:
Zandvoort'75 (1992-95),
VV Schoten (1995-97),
Ajax (1997-2011),
Roma (2011-13),
Fulham (2013-16),
Monaco (2014-15 lån),
Southampton (2015-16 lån),
Everton (2016-20),
Ajax (2020-23).

Harry KEWELL blir 47 år.

Harold "Harry" KEWELL är född 1978 i Smithfield, Sydney, Australien
Mittfältare
13 U- och 56 A-landskamper för Australien (1994-2012).

Klubbar som spelare:
Smithfield Hotspurs (1988-90),
Marconi Stallions (1990-95),
Leeds United (1995-2003),
Liverpool (2003-07),
Galatasaray (2008-11),
Melbourne Victory (2011-12),
Al-Gharafa (2013)
Melbourne Heart (2013-14). 

Lag som tränare:
Watford U23 (2015-17),
Crawley Town (2017-18),
Notts County (2018),
Oldham Athletic (2020-21),
Barnet (2021),
Celtic (2022 First Team Coach)
Yokohama F. Marinos (2023–24).

Emmanuel PETIT blir 55 år.

Emmanuel  Laurent PETIT är född 1970 i Dieppe, Frankrike.
Mittfältare
63 A-landskamper för Frankrike (1990-2003).

Klubbar som spelare:
Arques-la-Bataille (1983-88),
Monaco (1988-97),
Arsenal (1997-2000),
Barcelona (2000-01),
Chelsea (2001-04). 

Han vann VM 1998, där han gjorde mål i finalen, och EM 2000.

Stefan REHN blir 59 år.

Jan Stefan REHN är född 1966 på Åland, Finland
Mittfältare
25 U- och 45 A-landskamper för Sverige (1984-95).

Klubbar som spelare:
Sundbybergs IK (1978-83),
Djurgårdens IF (1984-89),
Everton FC (1989-90),
IFK Göteborg (1990-95),
FC Lausanne-Sport (1995-2000),
Djurgårdens IF igen (2000-02).  

Lag som tränare:
Djurgårdens IF (2003-06 assisterande),
IFK Göteborg (2007-11),
Jitex BK (2012-13),
Kopparbergs/Göteborg FC (2013-17),
Utsiktens BK (2018-20).

DAGENS MATCHTRÖJA 22 SEPTEMBER 2025.

DAGENS RHIANN.

DAGENS ORD.

HA EN FIN NY HÖSTVECKA!

Kommentera gärna:

Senaste inläggen

Senaste kommentarer

Bloggarkiv

Länkar

Etikettmoln