- Boris dagliga blogg
Söndagen den 19:e juni 2022




Visum för ryssar??? Grillat, Carcassonne och US Open i golf.
NAMNSDAG:
Germund och Görel
TEMADAGAR:
De vilda blommornas dag
Internationella flanerardagen
Frisörens dag
FOTBOLLSHISTORIA FRÅN 19/6:
1938: VM-final mellan Italien och Ungern.
1994: Mimosas världsrekord på 108 matcher i rad utan förlust tar slut.
FOTBOLLSPROFILER FÖDDA 19/6:
Ragnar SIGURÐSSON, Brian McBRIDE.
FAKTA OCH TANKAR OM LÖRDAGEN DEN 18:E JUNI 2022.
Visum för ryssar??? Grillat, Carcassonne och US Open i golf.
Ukraina inför visumkrav för ryssar som vill resa in i landet från och med den 1 juli, meddelar president Volodymyr Zelenskyj. TT-AFP”
Frågan är om det fungerar för att få slut på kriget. Jag tvivlar på att alla soldater från Ryssland verkligen söker visum innan det går över gränsen med sina vapen?
I övrigt så var jag hundvakt igen. Är det inte bröllop så fyller något gudbarn år. Det var barnkalas och gudmor är faktiskt min yngsta dotter, men hon och hennes belgare satt i bilen ner på väg från Jönköping. Så det var lite mottagningskommitté också som jag verkade under eftermiddagen. Inte bara det utan jag fick även rusa till ICA och köpa fika. Vi diskuterade middan och jag skulle laga sista av veckans recept från matkassen. Dt hann ändra sig till grillat. Sådant står dottern för och jag fixade tillbehören i köket.
Kvällen ägnades åt att testa dt nya expansion pack till Carcassonne. Då spelet går ut på att lägga ut brickor så tar det längre och längre tid om man blandar in flera expansion pack. I vanlig ordning skapade jag många poäng, men då allt skulle räknas ihop i slutet så hade belgaren vunnit, även det i vanlig ordning, och äldsta dottern kommit sist, tyvärr även det i vanlig ordning.
Egentligen skulle jag upp tidigt idag och spela golf, men prognoserna för vädret sa att det inte skulle lämpa sig för golfspel. Alltså valde jag att redan igår ställa in. Det fick bli golf på TV istället. Det var tredje dagen av US Open i golf. Det var ju lite intressant med en svensk David Lingmerth, som låg i toppen. Fast tredje dagen skiljer agnarna från vetet. Lingmerth tappade rejält, och det blev världstoppen med ettan Scottie Scheffler och tvåan Jon Rahm som tampades i toppen. Avgörandet sker sent idag då fjärde och sista rundan ska spelas.
IDAG: SÖNDAGEN DEN 19:E JUNI 2022.
NAMNSDAG:
Germund och Görel
TEMADAGAR:
De vilda blommornas dag
Internationella flanerardagen
Frisörens dag
Ända sedan starten i Sverige, den 9 juni 2002, står Svenska Botaniska Föreningen (SBF) som huvudarrangör. SBF samverkar med regionala och lokala föreningar, organisationer, och enskilda botanister i hela vårt avlånga land för att det ska finnas vandringar i hela landet.
W.T. Rabe instiftade World Sauntering Day 1979, att firas 19 juni. Internationella flanerardagen. Den dagen uppmanas alla att sakta ner, så att sinnet följer med på promenaden.
Sveriges branschtidning Hair Magazine lanserade Frisörens dag 2018, med lyckat resultat, enligt tidningen själv. Man uppmanar både frisörer och kunder att fika tillsammans och gå på afterwork många frisörer tillsammans.
FOTBOLLSHISTORIA FRÅN DEN 19:E JUNI 2022.
1938 Italien – Ungern i final.
1994 sattes punkt för ett världsrekord.
FOTBOLLSPROFILER SOM FÖDDES DEN 19:E JUNI 2022.
Ragnar SIGURÐSSON blir 36 år.
Försvarare
23 U- och 97 A-landskamper för Island (2001-20).
Klubbar som spelare:
Fylkir (2002–06),
IFK Göteborg (2007–11),
FC Köpenhamn (2011–13),
Krasnodar (2014–16),
Fulham (2016–18),
Rubin Kazan (2017 lån),
Rostov (2018–20),
FC Köpenhamn igen (2020),
Rukh Lviv (2021),
Fylkir (2021).
Säsongen 2007 vann Sigurðsson SM-guld med IFK Göteborg och blev utnämnd till allsvenskans bästa mittback.
Brian McBRIDE blir 50 år.
Anfallare
5 OS- och 95 A-landskamper för USA (1993-2008).
Klubbar som spelare:
St. Louis Billikens (1990-93),
Milwaukee Rampage (1994),
VfL Wolfsburg (1994-95),
Columbus Crew (1996-2004),
Preston North End (2000 lån),
Everton (2002 lån),
Fulham (2004-08),
Chicago Fire (2008-10),
Wembley (2012).
Han deltog i tre VM, 1998, 2002 och 2006.
MATCHTRÖJAN JAG BÄR DEN 19:E JUNI 2022.
DAGENS ORD.
DAGENS RHIANN.
Har du frågor eller synpunkter om dagens blogg så hör gärna av dig till:
soccershirts@hotmail.com
HA EN SKÖN SÖNDAG!
Kommentera gärna:
Senaste inläggen
Senaste kommentarer
-
Anton » Måndagen den 6:e februari 2023: ”Doris, nästan Boris.. När kommer din namnsdag? :D”
-
Mr.W » Lördagen den 7:e januari 2023: ”Mycket intressant, tack för uppdateringen! gott och lätt sallads recept går som ..”
-
Daniel Guldstrand » Torsdagen den 4:e mars 2021: ”Kul att du har skrivit om Bananens dag den 4 mars. En liten rättelse bara, det v..”
-
Nicklas Åkesson » Torsdagen den 6:e januari 2022: ”Underbar läsning”
-
Peter » Torsdagen den 15:e april 2021: ”Hej! Jag har en landslagströja från 1994, men ”lappen” i nacken är lite annorlun..”
Bloggarkiv
- ▼ 2023 (87)
- ► 2022 (370)
- ► 2021 (370)
- ► 2020 (366)