• Boris dagliga blogg

Torsdagen den 17:e juli 2025

NAMNSDAG:          Bruno.

TEMADAG:          Dagen för världsomfattande rättvisa.   Emojins dag.



RUBRIK.
Bättre golf med ny golfhund. Ada Norges Zlatan?

FOTBOLLSHISTORIA FRÅN 17/7:
1930: Bert Patenaude från USA gör det allra första hat trick i VM.     1975: UEFA inför regeln att straffar ska användas istället för omspel.     1991: I England beslutar de högsta klubbarna att byta ut Division 1 mot Premier League.     1994: Brasilien och Italien spelar en mållös VM-final som Brasilien vinner på straffar.     2011: Japan tar sitt första världsmästerskap i fotboll (damer).

FOTBOLLSPROFILER FÖDDA 17/7:
Victor NILSSON LINDELÖF,   Anders SVENSSON,   Jaap STAM,   Jan WOUTERS,   CARLOS ALBERTO.

FAKTA OCH TANKAR OM ONSDAG: 16 JULI 2025.

Bättre golf med ny golfhund. Ada Norges Zlatan?

Olika väderprognoser från de nordiska länderna sa att det INTE skulle regna i sydvästra Skåne igår. SMHI hade i en vecka fram till igår morse en prognos som sa att det SKULLE REGNA. I ett sådant läge har vi ställt in det tilltänkta golfrundan. Men då SMHI hade fyllt regn under hela måndagen och detta var lögn i halsen på dem så trotsade vi, jag, dottern och vår nya golfhund Billie, och körde till Söderslätt där vi bokat tid tjugo över åtta. Vår golfvän Jocke var också på plats och det visade sig var en perfekt golfdag utan en enda liten droppe regn. Spelet var ömsom vin ömsom vatten. Det fungerade inte riktigt, men betydligt bättre än de senaste två dagarna. Jag lyckades faktiskt gå runt på par, 36 poäng och med detta var jag bäst i bollen. Fast vi tävlade inte med varandra, utan det fick bli att tävla med sig själv. Det gick så bra att jag sänkte mitt handikapp med 0,1, samma som jag höjde handikappet med i förrgår. Så jag får vara nöjd.

Hemma blev vi än mer nöjda då vi tog en av våra frukostar med allt vad som där hör till. Klockan var halv ett så vi kanske skulle kunna kalla det lunch. Hustrun och dottern åkte iväg på ärenden. Bland annat skulle en ny tvättmaskin inhandlas, eller åtminstone beställas. Jag sattes att passa hundarna med ett antal korsord. Dessa blev lösta lagom till att hundarna skulle ha middag. Sedan kom alla hem och strax därefter var det tid för dotterns inbjudna vänner att dyka upp. Det var dock ett av de kortare bjudningarna och lagom till den första kvartsfinalen i dam-EM i fotboll var det lugnt i huset igen.

För det första måste jag än en gång undra; Varför i hela fridens namn ska matcherna som många vill se och som många unga tittar på, börja klockan nio på kvällen. Jag känner en hel del som brukar lägga sig vid denna tid och som aldrig kan stanna uppe till elva för att se klart. Morgontidningarna kan inte heller ha något skrivet då matchslut är långt efter pressläggningen. Det var en match som hade alla möjligheter att sluta oavgjort och då hade jag vikt ner mig. Förlängning och straffar hade blivit för sent då det är Koko-golf tidigt idag. Nu var Cristiana Girelli så vänlig att hon nickade in 2-1 strax före matchslut och så var Italien vidare till semifinal och av de fem nordiska lag som deltog är endast Sverige kvar. Frågan är om de är det efter kvällens match mot England.

IDAG! TORSDAG: 17 JULI 2025.

NAMNSDAG

Bruno.

Namnsdagar för den 17:e juli i kronologisk ordning:
 

Före 1901 – Alexius (till minne av ett romerskt helgon, som lämnade sin hustru på bröllopsnatten och i 17 år vallfärdade till olika platser, innan han återvände hem)
1901–1985 – Alexis (nu 12 december)
1986–1992 – Alexis, Alex (utgått) och Alice 
1993–2000 – Alexis och Alice (nu 23 juni)
Från 2001 – Bruno

TEMADAG

Dagen för världsomfattande rättvisa.

Världsdagen för internationell rättvisa, även kallad ”Day of International Criminal Justice” eller ”internationell rättvisa” firas över hela världen den 17 juli som en del av ett försök att erkänna det framväxande systemet för internationell straffrätt samt för att uppmärksamma grundandet av den internationella brottmålsdomstolen i Haag den 17 juli 1998.


Emojins dag.

Den 17e juli, firar vi de populära små karaktärer som för evigt har förändrat hur vi kommunicerar. Det är nämligen emojins dag idag. Men varför firas emojin just detta datum? Jo, detta beror på att emojin som symboliserar en kalender visar detta datum. Därför valdes den 17e juli som emojins dag. Självklart är det inte bara just den emojin som firas idag, det är alla emojis.

FOTBOLLSHISTORIA FRÅN 17 JULI.

1930 VMs första hat trick.

Första VM gick i Uruguay. På femte dagen av detta VM kom VM-turneringarnas första hat trick. Det var i matchen mellan USA och Paraguay. Den slutade 3-0 och Bert Patenaude gjorde alla tre målen. Han spelade de två gruppspelsmatcherna och var med i semifinalförlusten mot Argentina och spelade efter VM en träningsmatch mot Brasilien. Sedan avslutade han sin landslagskarriär. På sina fyra matcher gjorde han sex mål. 1,5 mål per match är hyfsad statistik.

1975 UEFA inför ny regel.

Vid oavgjort resultat i finalen i UEFA Cupen, Cupvinnarcupen, Europeiska Mästarcupen och EM hade man haft omspel för att kora en mästare. I dagens UEFA-möte 1975 tog man beslutet att vid oavgjort skulle finalerna avgöras med straffsparkar. FIFA hade tagit ett liknande beslut i deras turneringar fem år tidigare, men UEFA höll fast vi omspel fram till idag. Första gången straffar användes var i EM-finalen 1976 mellan Tjeckoslovakien och Västtyskland då tjeckerna vann.

1991 Ny fotbollsorganisation i England.

De Engelska division 1 lagen höll idag ett möte. Det var 22 lag som på detta möte beslöt att bryta med Football League och bilda en egen liga kallad FA Premier League. Detta för att alla klubbar i de fyra ligorna hade lika många röster var och de bästa lagen började halka efter de andra Europeiska storklubbarna då de hade sämre TV-avtal och därmed mindre pengar att röra sig med. Det var framförallt Arsenal, Everton, Liverpool, Manchester United, och Tottenham Hotspur som drev igenom den nya ligan Premier League.
 
Säsongen 1992-93 startade den första Premier League med följande 22 lag: Arsenal, Aston Villa, Blackburn Rovers, Chelsea, Coventry City FC Crystal Palace, Everton, Ipswich Town, Leeds United, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Middlesbrough, Norwich City, Nottingham Forest, Oldham Athletic, Queens Park Rangers FC, Sheffield United, Sheffield Wednesday, Southampton, Tottenham Hotspur och Wimbledon.

1994 VM avgörs på straffar.

Sverige hade gjort sitt nästbästa fotbolls-VM genom att ta ytterligare ett brons. Idag 1994 gick finalen på Rose Bowl i Pasadena. 94 194 hade kommit för att se Brasilien möta Italien. Det blev en ganska tillknäppt match och inget av lagen lyckades få in bollen. Det blev ännu en final som fick avgöras på straffar. Finalens sista straff lades av skyttekungen Roberto Baggio. Som så ofta så missade en av de säkrare straffskyttarna och det blir det som är minnet av denna final. Men det fanns en brasilianare och två italienare till som också missade. Brasilien tog sitt fjärde VM med 3-2 på straffar.
 

Se ett sammandrag från finalen HÄR!

2011 Japans första VM-titel i fotboll.

Tyskland stod som värd för VM i fotboll för damer. De var även favoriter, men Tyskland har svårt att nå ända fram i hemma-VM. De förlorade i kvarten till Japan med 0-1. Just Japan gjorde ett strålande VM. De förlorade visserligen till England i gruppspelaet, men kom tvåa i gruppen och var klara för slutspel. Efter kvartsfinalsegern över Tyskland ställdes de mot Sverige i semifinalen. Det blev 3-1 och svenskorna tog sedan brons genom att besegra Frankrike med 2-1. Dagens VM-final stod mellan Japan och USA. 1-1 efter full tid och 2-2 efter förlängning tog det hela till straffar. Efter att USA missat sina tre förta så behövdes bara fyra omgångar innan Japan tagit en ointaglig 3-1 ledning och blev världsmästare i fotboll för första gången.
 

Se ett sammandrag från finalen HÄR!

FOTBOLLSPROFILER SOM FÖDDES 17 JULI.

Victor NILSSON LINDELÖF blir 31 år.

Victor Jörgen NILSSON LINDELÖF född 1994 i Västerås.
Försvarare
35 U- och 71 A-landskamper för Sverige (2010-).

Klubbar som spelare:
IK Franke (2001-04),
Västerås IK (2005-06),
Västerås SK (2007–11),
Benfica (2012–17),
Manchester United (2017-25).

Han vann EM U-21 2015 och har vunnit Guldbollen två gånger 2018 och 2019.

Anders SVENSSON blir 49 år.

Anders Gunnar SVENSSON född 1976 i Göteborg.
Mittfältare
16 U- och 148 A-landskamper för Sverige (1996-2013).

Klubbar som spelare:
Guldhedens IK (1980-90),
Hestrafors IF (1990-92),
IF Elfsborg (1993-2001),
Southampton (2001-05),
IF Elfsborg igen (2005-15).

Han är den fotbollsspelare som gjort flest landskamper av alla svenska manliga fotbollsspelare.

Jaap STAM blir 53 år.

Jakob "Jaap" STAM är född 1972 Kampen, Nederländerna.
Försvarare
67 A-landskamper för Nederländerna (1996-2004).

Klubbar som spelare:
DOS Kampen (1982-92),
Zwolle(1992-93),
Cambuur (1993-95),
Willem II (1995-96),
PSV Eindhoven (1996-98),
Manchester United (1998-2001),
Lazio (2001-04),
Milan (2004-06),
Ajax (2006-07). 

Lag som tränare:
Zwolle (2009-13 tillf. och assisterande tränare),
Ajax (2013-14 ass. tränare),
Jong Ajax (2014-16 ass. tränare),
Reading (2016-18),
Feyenoord (2019),
FC Cincinnati (2020–21),
DOS Kampen (2024–).

Jan WOUTERS blir 65 år.

Jan Jacobus WOUTERS är född 1960 Utrecht, Nederländerna
Mittfältare
70 A-landskamper för Nederländerna (1982-94).

Klubbar som spelare:
FC Utrecht (1980-86),
AFC Ajax (1986-92),
FC Bayern München (1992-94),
PSV Eindhoven (1994-96).  

Lag som tränare:
FC Utrecht (1996-97),
AFC Ajax (1997-2001),
Glasgow Rangers (2001-06 assisterande),
PSV Eindhoven (2006-09 assisterande),
FC Utrecht igen (2009-14),
Kasimpasa (2015),
Feyenoord (2015-18 assisterande)

CARLOS ALBERTO blev 72 år.

CARLOS ALBERTO TORRES var född 1944 i Rio de Janeiro, Brasilien och dog den 25:e oktober 2016 i Rio de Janeiro, Brasilien av en hjärtattack.
Försvarare
53 A-landskamper för Brasilien (1964-77).

Klubbar som spelare:
Fluminense (1963-66),
Santos (1966-74),
Fluminense igen (1974-77),
Flamengo (1977),
New York Cosmos (1977-80),
California Surf (1981),
New York Cosmos igen (1982). 

Lag som tränare:
Flamengo (1983-85),
Corinthians (1985-86),
Náutico (1987-88),
Miami Sharks (1988),
Once Caldas (1989-90),
Monterrey (1991-92),
Club Tijuana (1992),
Botafogo (1993-97),
Atlético Mineiro (1998),
Querétaro (1998-99),
Unión Magdalena (2000-01),
Flamengo (2001-02),
Botafogo igen (2002),
Paysandu (2004-05),
Azerbajdzjans landslag (2005).

Världsmästare 1970

DAGENS MATCHTRÖJA 17 JULI 2025.

DAGENS RHIANN.

DAGENS ORD.

HA EN FIN TORSDAG!

Kommentera gärna:

Senaste inläggen

Senaste kommentarer

Bloggarkiv

Länkar

Etikettmoln