• Boris dagliga blogg

Söndagen den 27:e juli 2025

NAMNSDAG:          Marta.

TEMADAG:          Sjusovardagen.  Gå på styltor-dagen.



RUBRIK.
Viltfärsbiffar, Melodiradiofotboll, Vera, Premier League Summer Series.

FOTBOLLSHISTORIA FRÅN 27/7:
1994: Alexi Lalas blir första USA-proffset i Europa i modern tid.     2007: John Terry får en rejäl lönehöjning för lång och trogen tjänst.     2009: Zlatan till Barcelona blir det tredje dyraste spelarköpet i historien.

FOTBOLLSPROFILER FÖDDA 27/7:
Marek HAMŠÍK,   Goran PANDEV,   Lorik CANA,   José Luis CHILAVERT.

FAKTA OCH TANKAR OM LÖRDAG: 26 JULI 2025.

Viltfärsbiffar, Melodiradiofotboll, Vera, Premier League Summer Series.

Belgaren är fortfarande i Belgien så då tänkte yngsta dottern att vi skulle beställa dagens middag någonstans. Det tyckte inte jag. Mitt tips var att dottern fick bestämma vad hon ville ha så lagade jag det. Det blev viltfärsbiffar med potatismos och vitsås. På min butiksresa var planen att göra älgfärsbiffar. Varken ICA Maxi, Willys Coop eller City Gross hade älgfärs. Det närmsta jag kom var ett tomt fack på City Gross som skulle innehållit älgfärs men som var tomt. Det blev hjortfärs, och det fungerade lika bra det. Till vegetarianerna blev det Oumph burgare. Då de fem hundarna fått sin mat lagad och utportionerad var det dags för vår middag att tillberedas för att sedan ätas upp.

Jag hann med några andra saker också under eftermiddagen. Det var att lösa korsorden i veckans ICA Kurir, ta en mil på motionscykeln och samtidigt starta på fyran i Anna Janssons serie om Kristoffer Bark, ”Tala med de döda”. Cykeln och läsningen skvallrar om att det inte var någon golf igår. Det var lite fotboll, men jag fastnade inte någon längre stund vid vare sig Liverpool – Milan, Brommapojkarna – Malmö FF eller GAIS – Halmstads BK. Då jag kollade slutresultaten så visade det sig att Milan vunnit matchen i Hong Kong med 4-2. MFF fick revansch för hemmaförlusten mot BP och vann igår med 3-2. HBK var totalt chanslösa mot ett just nu väldigt starkt GAIS. Det slutade 3-0.

Döttrarna hade filmkväll på ovanvåningen och hustrun och jag hade deckarkväll med Vera i vår lägenhet. Det var avsnitt två säsong två som vi såg i repris. Hustrun prickade in mördaren i de första scenerna, men ingen av oss kom ihåg hur eller varför. ”Silent Voices” hette avsnittet och det hade fått toppbetyget 8,1 hos IMDb. ”En välansedd socialarbetare hittas dränkt. Hennes mest uppmärksammade fall var en liten pojke som dränktes av sin mor. Finns det någon koppling?” Nej, det fanns det inte. Men det fina med Vera är att det finns så många håll som fallen spretar mot att spänningen håller i sig ända till slutet. Ett bra avsnitt.

Jag avslutade kvällen med något som kallas ”Premier League Summer Series”. Det är en turnering som är som träningsmatcher som spelas utomlands. I år går de i USA. De deltagande lagen är Everton, Bournemouth, Manchester United och West Ham. Första gången turneringen spelades var 2023. Då spelades det också i USA med sex deltagande lag. Chelsea, Aston Villa, Newcastle, Brighton, Fulham och Brentford. Lagen slutade i denna ordning i tabellen efter vars tre spelade matcher. Inledningen igår var mellan Everton och Bournemouth. Statistiskt sett ska det ha varit en jämn match, men i praktiken var det en ganska rättvis seger med hela 3-0 till Bournemouth. Det var närmare 4-0 än 3-1 och Everton var mycket givmilda. De hade två assist på de tre målen.

IDAG! SÖNDAG: 27 JULI 2025.

NAMNSDAG!

Marta.

Namnsdagar för den 27:e juli i kronologisk ordning:
 

Före 1620 – Simeon (till minne av ett helgon från 400-talet.)
1620–1679 – Christoph (utgått)
1680–1900 – Sju sovare (se Temadag) och Seved (nu 28 juli)
1901–1985 – Marta
1986–1992 – Marta, Marit (nu 6 maj) och Marita (nu 22 oktober)
1993–2000 – Marta och Moa (nu 18 november)
Från 2001 – Marta

TEMADAG!

Sjusovardagen

Sjusovardagen, eller Sju sovares dag, var en helgondag i den svenska kalendern fram till 1901.
Historien är en gammal martyrlegend. Under den romerske kejsar Decius tid på 200-talet flydde sju kristna män i Efesos undan förföljelse och gömde sig i en grotta. Grottöppningen murades igen.
Ca 200 år senare återupptäcktes grottan och de sju sovarna vaknade, men trodde att de endast hade sovit en enda natt. Härifrån kommer uttrycket ”sjusovare”.


Gå på styltor-dagen

Gå på styltor har rötter som sträcker sig långt tillbaka i historien. Ursprungligen användes styltor som ett praktiskt verktyg för att navigera genom blöta och sumpiga områden. I flera kulturer, inklusive den kinesiska och europeiska, har styltor spelat en viktig roll i både arbete och fritid. Att använda styltor som underhållning blev populärt under medeltiden, och idag har det utvecklats till en konstform, såväl som en fascinerande sport.
 

Klicka HÄR!

FOTBOLLSHISTORIA FRÅN 27 JULI.

1994 första USA-proffset.

Efter VM i USA 1994 blev en hel del amerikanska spelare intressanta för Europeisk fotboll. Den förste amerikanen i modern tid som skrev på ett proffskontrakt i Europa var försvararen Alexi Lalas. Han signerade idag 1994 ett kontrakt med Italienska Padova. Det blev två år i klubben innan han återvände till den nya proffsligan i USA. Alexi var en hårdför back som syntes lång väg med sin längd men framförallt sitt burriga röda hår och lika röda bockskägg. Sedan är han en ganska bra sångare också. 
 

 Se hans sångartalang HÄR

2007 lönehöjning för Terry.

Redan 2007 var lönerna en fotbollsspelare hade onaturliga. En av förgrundsfigurerna i Chelsea, kapten både här och i landslaget John Terry, hade ”bara” 800 000 kronor i veckan. Det var långt under några andra Chelseaspelaare Michael Ballack och Andriy Shevchenko, som tjänare en och en halv miljon i veckan. För att John Terry hade varit så lojal och stannat kvar i klubben trots sin låga lön erbjöds han idag 2007 ett nytt kontrakt som gjorde honom till den mest välbetalde fotbollsspelare i Premier League. Han fick idag löneförhöjning till 1,6 miljoner kronor i veckan. Hans rekord höll sig till 2010 då Wayne Rooney skrev på ett femårskontrakt med Manchester United som gav honom drygt tre miljoner i veckan. Det verkar inte som om dessa killar behöver fundera på något pensionssparande.
 

Se John Terry: a brief history of HÄR

2009 spelarbyte mellan Barca och Inter.

Världen dittills dyraste spelar köp var Cristiano Ronaldos följt av Zinedine Zidanes. Båda till Real Madrid. Trea på listan blev idag 2009 Zlatan Ibrahimivic som köptes av Barcelona. Summan för Zlatan var visserligen bara drygt 400 miljoner, men Inter fick även Samuel Eto´o som värderades till 180 miljoner. Intressant i denna historia var att Zlatan själv ville bort från Inter och komma till en klubb som Barcelona där han själv uttryckte att han äntligen skulle få chans att vinna den där djävla Champions League titeln. Hans enda riktigt stora motgång kom följande säsong där han aldrig blev den stora stjärna han hoppats på och ofta fick sitta på Barcas avbytarbänk. Som extra salt i Zlatans sår så vann Inter Champions League 2010, så hade han stannat kvar hade han haft sin efterlängtade titel.
 

Se Zlatan Ibrahimovic's TOP 5 mål med Barça HÄR

FOTBOLLSPROFILER SOM FÖDDES 27 JULI.

Marek HAMŠÍK blir 38 år.

Marek HAMŠÍK är född 1987 i Banská Bystrica, Tjeckoslovakien
Mittfältare 
14 U- och 138 A-landskamper för Slovakien (2003-23).

Klubbar som spelare:
Jupie Podlavice (1996–2002),
Slovan Bratislava (2002–04),
Brescia (2004–07),
Napoli (2007-19),
Dalian Yifang (2019-21),
IFK Göteborg (2021)
Trabzonspor (2021-23).

Lag som manager:
Slovakiens landslag (2023- assisterande)

Hamšík sågs även som Slovakiens stora stjärna inför VM i Sydafrika 2010, där han också var kapten. Slovakien avancerade där, i sitt första deltagande i VM, till andra omgången, efter att ha besegrat de regerande mästarna Italien i den avslutande matchen i gruppspelet. Hamšík var också bidragande till att Slovakien kunde kvalificera sig till sitt första EM-slutspel 2016, där man även denna gång tog sig förbi gruppspelet.

Goran PANDEV blir 42 år.

Goran PANDEV född 1983 i Strumica, Jugoslavien
Anfallare 
12 U- och 122 A-landskamper för Makedonien och Nordmakedonien (1999-2021).

Klubbar som spelare:
Belasica (1993–2001),
Inter (2001–04),
Spezia (2002–03 lån),
Ancona (2003–04 lån),
Lazio (2004–09),
Inter igen (2009–12),
Napoli (2011–12 lån),
Napoli (2012–14),
Galatasaray (2014–15),
Genoa (2015-22),
Parma (2022).

Pandev ses av många som en av tidernas bästa makedonska fotbollsspelare, tillsammans med Darko Pančev.

Lorik CANA blir 42 år.

Lorik Agim CANA är född 1983 i Pristina, Jugoslavien
Mittfältare 
93 A-landskamper för Albanien (2003-16).

Klubbar som spelare:
Dardania Lausanne (1997–2000),
Paris Saint-Germain (2000–05),
Marseille (2005–09),
Sunderland (2009–10),
Galatasaray (2010–11),
Lazio (2011–15),
Nantes (2015–16).

Cana var lagkapten i Albaniens fotbollslandslag och innehar med sina 93 landskamper rekord i antal matcher för Albanien.

José Luis CHILAVERT blir 60 år.

José Luis Felix CHILAVERT González är född 1965 i Luque, Paraguay
Målvakt
74 A-landskamper för Paraguay (1989-2003).

Klubbar som spelare:
Sportivo Luqueño (1982–84),
Guaraní (1984–85),
San Lorenzo (1985–88),
Real Zaragoza (1988–91),
Vélez Sarsfield (1991–2001),
Strasbourg (2000–03),
Peñarol (2003),
Vélez Sarsfield (2003–04).

Trots att han var målvakt lyckades han slå in flera frisparkar och straffsparkar. Det blev 8 mål i landslaget och för klubblagen han spelade i gjorde han sammanlagt 46 mål.

DAGENS MATCHTRÖJA 27 JULI 2025.

DAGENS RHIANN.

DAGENS ORD.

HA EN FIN SÖNDAG!

Kommentera gärna:

Senaste inläggen

Senaste kommentarer

Bloggarkiv

Länkar

Etikettmoln