• Boris dagliga blogg

Fredagen den 25:e juli 2025

NAMNSDAG:          Jakob.

TEMADAG:          Systemadministratörens dag.   Trä nålen-dagen.



RUBRIK.
Koko. Korv Stroganoff och "Broken".

FOTBOLLSHISTORIA FRÅN 25/7:
1902: Paraguays mest vinstrika klubblag Club Olimpia bildas.     2012: Fel flagga visas för de nordkoreanska damerna i fotbolls OS-turnering.

FOTBOLLSPROFILER FÖDDA 25/7:
PAULINHO,   HULK,   Karlheinz FÖRSTER,   Krister KRISTENSSON.

FAKTA OCH TANKAR OM TORSDAG: 24 JULI 2025.

Koko. Korv Stroganoff och "Broken".

Torsdag är Koko-golf och igår var det så fint väder att en av oss fyra kvarvarande i gänget var tvungen att vara hemma och övervaka målare som skulle fixa till hans hus. Men det gjorde inte så mycket då den så kallade ”paragolfen” hade spelat på lilla banan och efteråt var vi helt plötsligt sju golfare ur Koko-gänget samlade. Det blev alltså ytterligare en och en halv timmes samkväm innan var och en åkte hem till sitt. Golfspelet? Jodå, det gick ganska hyfsat. Det blev vinst på de första nio hålen med 34 slag netto och bättre handikapp än den andre av oss som också hade 34 slag. Ha vann å si tur de sista nio hålen. Totalt blev det 34 poäng som är tv slag sämre än mitt handikapp. Det förändrade inte de 16,7 som jag har just nu.

Hemma blev det lite trädgårdsarbete så att jag lyckades fylla trädgårdstunnan som ska tömmas idag. Sedan blev det middag och igår var det beställt ”Korv Stroganoff”. Yngsta dotterns och min var redan lagad och hämtades från frysen. Hustruns och äldsta dotterns vegetariska korv Stroganoff lagade jag till.

I brist på något idrottsligt intressant på TV så satt jag ute till över klockan nio och läste Anna Janssons ”Dansa min docka”. Det blev 80 sidor kvar då jag slutade för att gå in och avsluta kvällen med mera deckare, men nu på TV och SVT Play. Där finns ”Tyst vittne” som sänder sina episoder i två avsnitt. Avsnitt fem och sex av historien som kallades ”Broken” var det jag tittade på. Handling: ”En advokat försvinner spårlöst efter ett bråk med en motorcyklist. När kroppsdelar börjar dyka upp drar utredningen igång på allvar.” Än en gång kan jag hålla med om betyget de båda avsnitten fått på IMDb. 7,7.

IDAG! FREDAG: 25 JULI 2025.

NAMNSDAG

Jakob.

Namnsdagar för den 25e juli i kronologisk ordning:
 

Före 1901 – Jakobus (till minne av aposteln Jakob)
1901–1985 – Jakob
1986–1992 – Jakob och Jack (utgått)
1993–2000 – Jakob och James (utgått)
Från 2001 – Jakob

TEMADAG

Systemadministratörens dag.

Systemadministratörens uppskattningsdag, även känd som Sysadmin Day, SysAdminDay, är ett årligt evenemang som skapas av systemadministratören Ted Kekatos. Evenemanget finns för att visa uppskattning för sysadmins och andra IT-arbetares arbete. Det firas den sista fredagen i juli.


Trä nålen-dagen.

1. Klipp av tråden med en vass sax
2. Fukta trådens ände något
3. Håll fast tråden med tummen och pekfingret, trådänden ska sticka upp lite mellan fingertopparna
4. Dra i trådänden så att den nästan försvinner mellan fingrarna
5. Ta nålsögat mot trådänden med öppningen nedåt och ”såga” ner änden mellan fingertopparna
6. Rör nålen med små rörelser samtidigt som den trycks nedåt mot trådänden
7. Sära försiktigt på fingertopparna, har du tur har trådänden fångats in i nålsögat då!

FOTBOLLSHISTORIA FRÅN 25 JULI.

1902 Olimpia grundas.

Paraguays mest vinstrika lag, med 45 ligatitlar, bildades idag i Asunción. Det var tio paraguayaner och en nederländare som bildade klubben. Nederländaren hette William Paats och det var också han som tog med sig den första fotbollen till Bolivia. Det var även han som gav förslaget Olimpia på klubben för att hedra den grekiska staden Olympia som är olympiska spelens födelseort. William hade även förslagen "Paraguay" och "Esparta”, men Olimpia fick flest röster.

2012 Nordkorea försenar match i protest.

Damernas fotbollsturnering i OS i London startade idag med Storbritannien – Nya Zeeland 1-0. Kamerun – Brasilien 0-5. Japan – Kanada 2-1. Sverige – Sydafrika 4-1 och uppe på Hampden Park i Glasgow slog USA Frankrike med 4-2. Det var den andra matchen i Glasgow mellan Colombia och Nordkorea som ställde till de lite för arrangörerna. Matchen skulle startat 19:45, men kom inte igång förrän 20:50. Detta på grund av att Nordkoreanskorna vägrade gå ut på planen i protest mot att man på matchtavlan visat upp varje spelare med nummer namn och nationsflaggan. Något klanitg hade arrangörerna parat ihop den sydkoreanska flaggan med de nordkoreanska spelarna. Inte förrän laget presenterats en gång till med rätt flagga kunde båda lagen komma ut och matchen genomföras. Colombianskorna hade nog önskat att matchen inte kommit igång alls då Nordkorea vann med 2-0
 

Se "Fel flagga från BBC news" HÄR

FOTBOLLSPROFILER SOM FÖDDES 25 JULI.

PAULINHO blir 37 år.

"PAULINHO", José Paulo Bezerra Maciel Júnior är född 1988 i São Paulo, Brasilien.
Mittfältare 
56 A-landskamper för Brasilien (2011-18).

Klubbar som spelare:
Pão de Açúcar (2004-05),
FC Vilnius (2006-07),
ŁKS Łódź (2007-08),
Pão de Açúcar (2008-09),
Bragantino (2009-10),
Corinthians (2010-13),
Tottenham Hotspur (2013-15),
Guangzhou Evergrande (2015-17).
Barcelona (2017-18),
Guangzhou Evergrande (2018 lån),
Guangzhou Evergrande (2019-21),
Al-Ahli (2021),
Corinthians (2022–24).

HULK blir 38 år.

"HULK", Givanildo Vieira de Souza är född 1986 i Campina Grande, Paraíba, Brasilien
Anfallare 
6 OS- och 49 A-landskamper för Brasilien (2009-21).

Klubbar som spelare: 
Vilanovense (2001-02),
São Paulo (2002),
Vitória (2003-04),
Kawasaki Frontale (2005-08),
Consadole Sapporo (2006 lån),
Tokyo Verdy (2007 lån),
Tokyo Verdy (2008),
Porto (2006-12),
Zenit St. Petersburg (2012-16),
Shanghai SIPG (2016-20),
Atlético Mineiro (2021-)

Karlheinz FÖRSTER blir 67 år.

Karlheinz Helmut FÖRSTER är född 1958 i Mosbach, Västtyskland
Försvarare
4 amatör, 2 B- och 81 A-landskamper för Västtyskland (1976-86).

Klubbar som spelare:
Badenia Unterschwarzach (1970-72),
Waldhof Mannheim (1972-75),
VfB Stuttgart (1975-86),
Olympique Marseille (1986-90).

Europamästare 1980

Krister KRISTENSSON blev 80 år.

Krister KRISTENSSON var född 1942 i Malmö, och avled den 28:e januari 2023.
Försvarare 
38 A-landskamper för Sverige (1967-72).

Klubbar som spelare:
BK Kick (1958-62),
Malmö FF (1963-79),
Trelleborgs FF (1979-81). 
 
Klubbar som tränare:
Trelleborgs FF (1979-86 )(79-81 spelande),
Lunds BK (1986-87),
Höllvikens GIF (1989-93).

Svenska mästerskap 6 och Svenska cupmästare 5.

DAGENS MATCHTRÖJA 25 JULI 2025.

DAGENS RHIANN.

DAGENS ORD.

HA EN MYSIG FREDAG!

Kommentera gärna:

Senaste inläggen

Senaste kommentarer

Bloggarkiv

Länkar

Etikettmoln